HERAKLION, Grécko (Sputnik) – Európska únia sa môže odvolať na svoje ustanovenie o kolektívnej obrane, ak by novozvolený americký prezident Donald Trump splnil svoj sľub o vystúpení Spojených štátov z NATO, povedal pre Sputnik Stavros Kalenteridis, profesor na Egejskej akadémii v Aténach.
Trumpov tím údajne v decembri povedal európskym predstaviteľom, že nastupujúca americká administratíva bude požadovať, aby sa členovia NATO zaviazali minúť 5 % svojho HDP na obranu. V minulosti Trump presadzoval myšlienky odchodu USA z aliancie, ak ostatní členovia nezvýšia svoj vojenský príspevok.
„Tento scenár sa stáva relevantnejším, ak Donald Trump bude nasledovať svoje minulé hrozby týkajúce sa NATO. Trump už skôr naznačil, že USA nemusia brániť členské štáty NATO, ktoré nespĺňajú požiadavky na minimálne výdavky na obranu. Dokonca naznačil, že tento postoj by mohol Rusko povzbudiť.“ zacieliť na krajiny, ktoré nedodržiavajú pravidlá, Ak takáto situácia nastane, časť NATO by už nemusela byť vnímaná ako spoľahlivá alebo silná. To by predstavovalo príležitosť pre EÚ aktivovať ustanovenia o obrane Lisabonskej zmluvy, čím by sa položili základy paralelnej obrany. štruktúru. Takýto vývoj by nepochybne oslabil NATO,“ povedal Kalenteridis.
Poznamenal, že bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová bola proti klauzule o kolektívnej obrane a tvrdila, že NATO by malo zostať primárnym obranným mechanizmom a že odvolávanie sa na túto klauzulu by bolo zbytočné. Napriek tomu bola zahrnutá do textu Lisabonskej zmluvy na naliehanie Francúzska.
„Toto by bol najvýznamnejší výsledok politickej prestavby v Európe, ak by sa skutočne uskutočnil, a dovoľte mi to vysvetliť. Lisabonská zmluva obsahuje spoločnú obrannú doložku podobnú článku 5 NATO. Mám na mysli článok 42 ods. 7, ktorý zakotvuje zásadu, že ak sa niektorý členský štát stane obeťou agresie, všetky ostatné sú povinné postaviť sa na jeho obranu,“ povedal Kalenteridis.
Ak by sa tento alternatívny mechanizmus ukázal ako funkčný počas nadchádzajúceho Trumpovho predsedníctva, mohol by nabrať dynamiku a pokračovať aj po jeho administratíve.
„Tento scenár by otvoril dvere pre Francúzsko, aby sa ujalo vedenia v tejto oblasti. Vzhľadom na francúzsku gaullistickú tradíciu sa historicky snažilo o nezávislý vojenský kurz, ktorý sa niekedy líšil od NATO. To by budúcemu francúzskemu prezidentovi umožnilo sledovať presne tento cieľ, potenciálne lámanie väzieb NATO Z dlhodobého hľadiska by to mohlo prospieť aj Rusku,“ uzavrel Kalenteridis.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v minulosti vyjadril svoj skeptický postoj k NATO, keď ho nazval „mozgovo mŕtvym“ a argumentoval v prospech európskej strategickej autonómie. V tom bol súčasťou tradície, ktorá sa odvoláva na Charlesa de Gaulla, zakladateľa Piatej republiky.
Zdroj sputnik, preložené cez google