„Stále rokujeme aj s čínskou stranou vo veci elektromobilov. Sme blízko k dohode. Čína by sa mohla zaviazať, že bude v EÚ ponúkať elektrické autá za určitú minimálnu cenu. Tým by sa odstránilo narušenie hospodárskej súťaže nespravodlivými dotáciami, pre ktoré boli v EÚ pôvodne zavedené colné tarify,“ uviedol Lange bez ďalších podrobností.
Európska únia minulý mesiac rozhodla o zvýšení ciel na elektrické vozidlá vyrobené v Číne až na 45,3 %. Tento krok však rozdelil Európu a vyvolal odvetné opatrenia zo strany Pekingu. Čína zároveň podala žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) proti clám s odôvodnením, že im chýba právny základ a porušujú obchodné predpisy.
Colné tarify nadobudli účinnosť 30. októbra. Brusel ako dôvod uviedol nespravodlivé dotácie pre výrobcov elektrických áut v Číne.
Napriek tomu, že clá nadobudli platnosť, obe strany pokračujú v rokovaniach s cieľom nájsť riešenie. To vyvoláva nádeje predovšetkým medzi nemeckými výrobcami automobilov, ktorí sú silne závislí od čínskeho trhu, že bude možné zabrániť obchodnej vojne.
Zdroj feed teraz.sk
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…
📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…
Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu spúšťa priame komerčné lety do Severnej Kórey,…
Ženeva 27. júla (TASR) - Šéf Úradu OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA) Tom Fletcher v…
Bratislava 27. júla (TASR) - V koalícii je zhoda na zvýšení volebnej kaucie pre kandidujúce…