Návrh v estónskom parlamente podporilo 81 poslancov zo 101-členného parlamentu, uviedla tlačová kancelária parlamentu. Hlasovanie sa v krajine konalo po tom, čo odstúpenie schválili už aj v Lotyšsku a Litve. Všetkých päť krajín Európskej únie a NATO, ktoré hraničia s Ruskom – Litva, Lotyšsko, Estónsko, Poľsko a Fínsko –oznámilo plány na odstúpenie od spomínaného dohovoru pre vojenské hrozby zo strany Moskvy.
Krajiny môžu skladovať a používať protipechotné míny šesť mesiacov po tom, čo oznámili svoje odstúpenie ostatným štátom viazaným Ottawským dohovorom a OSN. Žiadna z piatich krajín tak doposiaľ neurobila, pripomína Reuters.
Rusko nepodpísalo Ottawský dohovor a po začatí invázie na Ukrajinu použilo aj nášľapné míny.
Laureátka Nobelovej ceny za mier Jody Williamsová, ktorá cenu získala v roku 1997 za odstraňovanie protipechotných mín a prácu venovanú ich zákazu, kritizovala rozhodnutia susedných štátov Ruska. „Míny neovplyvňujú výsledok vojny… Jediné, čo tým získate, je následný neporiadok ohrozujúci vaše vlastné obyvateľstvo,“ povedala v apríli pre denník The Guardian.
Zdroj feed teraz.sk
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
Štátne ministerstvo teraz ostro obmedzuje svoje verejné vyhlásenia o zahraničných voľbách - významný odklon od…
Ruská hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová skôr uviedla, že zmluva poskytuje rôzne formy bilaterálnej…
Izrael vykonal letecký úder na predmestiach mesta Suwayda v južnej Sýrii, informovala tlačová agentúra SANA.…
Izraelské vojenské akcie ohrozujú sýrsku suverenitu a zhoršujú nestabilitu v susednej krajine počas kritického obdobia,…
Bývalý poradca Pentagon Douglas MacGregor dodal, že prezident Donald Trump by mal byť informovaný o…