Rumunský europoslanec Cristian Terheš (ECR) v pléne EP upozornil, že v rokoch 1916-1917 počas okupácie viac ako polovice Rumunska vtedajšia vláda poslala zbierku pokladov do úschovy do Ruska. Po skončení vojny sa všetky cennosti mali vrátiť.
Po prevrate v roku 1917 prevzali moc boľševici pod vedením Lenina a zrušili dohody podpísané cárskym Ruskom, aj tú o vrátení uschovaného pokladu z Rumunska.
Eurokomisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreirová v pléne EP na túto tému uviedla, že EÚ je pripravená ponúknuť pomoc Rumunsku, aby získalo späť svoje cennosti.
„Hoci ide o bilaterálny vzťah medzi Rumunskom a Ruskom, je to stále porušenie medzinárodného práva zo strany Ruska. EÚ je pripravená, na požiadanie, podporiť úsilie rumunských orgánov o vrátenie pokladu,“ povedala.
Rumunský „národný poklad“ tvorili cennosti Národnej banky Rumunska, rôznych súkromných rumunských bánk, obchodných spoločností, súkromných osôb, obrazy a umelecké zbierky, šperky či vzácne knihy. Obsahoval 93,4 ton zlata, z toho 91 ton boli mince.
Hodnota nevráteného pokladu bola čiastočne splatená v troch samostatných splátkach v rokoch 1935, 1956 a 2008 ako „gesto dobrej vôle“ zo strany ZSSR a neskôr Ruskej federácie. Väčšina pokladu však ostala nevrátená a táto téma patrí k najcitlivejším v diplomatických vzťahoch medzi Rumunskom a Ruskom.
„Žiadame okamžité a bezpodmienečné vrátenie rumunského národného pokladu, ktorý je už viac ako 100 rokov nezákonne v držbe Ruska, ako aj odškodnenie s úrokami za to, že rumunský národ si tento poklad nemohol užívať a využívať ho vo vlastnom záujme,“ uviedol poslanec Terheš.
Podľa jeho slov prípad Rumunska nie je ojedinelý, lebo Rusko má stále vo vlastníctve kultúrne majetky a poklady z iných európskych krajín, ktoré v priebehu minulých desaťročí ulúpilo, ako sú Poľsko, Litva, Lotyšsko či Estónsko.
„Tieto poklady sú súčasťou nášho národného dedičstva, ktoré je súčasťou európskeho dedičstva, a musíme ich chrániť pred ruskou agresiou a imperializmom,“ odkázal rumunský europoslanec.
Rozprava v pléne EP na túto tému nasledovala po petícii rumunskej mimovládnej organizácie „Spolu prinášame prosperitu“, ktorá vyzvala EÚ, aby pomohla Rumunom vrátiť národné poklady zadržiavané ruskou stranou.
Zdroj feed teraz.sk
New York 28. júla (TASR) - V New Yorku sa v pondelok začína medzinárodná konferencia…
Washington 28. júla (TASR) - Austrálsky tenista Alex De Minaur sa stal víťazom turnaja ATP…
Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…
Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…
New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…
Dublin/Belfast/Bratislava 27. júla (TASR) - Írska republikánska armáda (IRA), ktorá vznikla v roku 1919 ako…