Legislatívny návrh podľa Tarabu je do veľkej časti stotožnený s tým, ako chcelo situáciu riešiť MŽP. „Je to dôkaz toho, že podaná ruka, ktorú som dal opozícii, bola úspešne prijatá,“ podotkol. Taraba tvrdí, že idú meniť zákon o ochrane prírody a krajiny a zároveň budú novelizovať zákon o civilnej ochrane.
Pôvodne sa v ústavnom zákone hovorilo o 500-metrovej bezpečnostnej zóne, v ktorej by bolo možné pristúpiť k likvidácii medveďa bez správneho konania. „Teraz ten návrh hovorí, že odstrel medveďa sa bude môcť robiť pri ohrození života, zdravia, ale aj majetku, alebo hospodárskych záujmov. A presnú lokalitu určí na základe mimoriadnej situácie okresný úrad,“ priblížil minister s tým, že zákon výrazne pomôže.
„Pre nás je teraz situácia tak dramatická ohľadom medveďov, že tá mimoriadna situácia je vyhlásená myslím v 19 lokalitách, takže v tomto sa nič nemení a naozaj v skrátenom konaní získajú veľmi silný mandát na eliminovanie medveďa,“ skonštatoval Taraba.
„Navrhli sme riešenie, ktoré sa ujalo,“ uviedol líder KDH Milan Majerský s tým, že má ísť o zmenu v zákone o ochrane prírody a krajiny a v zákone o civilnej ochrane. Skonštatoval, že drvivá väčšina novely má byť návrhom KDH s drobnými legislatívnymi úpravami zo strany envirorezortu. Pokiaľ v nej nebudú výrazné zmeny a neprídu ani zásadné pozmeňujúce návrhy, hnutie by ju podporilo.
Líder hnutia odmietol, že by mali nejakú dohodu s vládnou koalíciou či SNS a prípadne prisľúbenú podporu pre iné návrhy z dielne KDH. „Nepodávame pomocnú ruku ani vláde, ani žiadnej politickej strane, podávame pomocnú ruku občanom,“ podotkol a poukázal na nedávne strety ľudí s medveďmi. Skonštatoval tiež, že vládna koalícia chcela situáciu pôvodne riešiť ústavným zákonom, ktorý považovali za nesystémové riešenie.
Opozičný poslanec Alojz Hlina (SaS) nerozumie, prečo KDH píše z opozície zákony, ktoré následne schváli vláda. „To nedáva politickú logiku,“ podotkol Hlina. Namieta medzery v predstavenom návrhu. Nepovažuje za adekvátne, aby sa medveď riešil tak, že bude pridaný medzi civilnú ochranu, kde patria zemetrasenie či povodne a na základe ktorej je možné vyhlásiť mimoriadnu situáciu. „Je to výrazom našej neschopnosti, keď medveďa nevieme vyriešiť inak, len tak, že ho vrazíme medzi zemetrasenie a pandémiu,“ skonštatoval Hlina s tým, že riešenie problematiky medveďa nie je v zákone o civilnej ochrane. Riešenie by videl skôr v zákone o poľovníctve.
Zdroj feed teraz.sk
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…
Chicago 27. júla (TASR) - Klub zámorskej basketbalovej NBA Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom…
Trnava 27. júla (TASR) - Spartak Trnava vstúpil do novej sezóny futbalovej Niké ligy jasným…