V sťažnosti environmentálne organizácie Environmental Justice Foundation (EJF), Blue Marine Foundation, ClientEarth, Défense des Milieux Aquatiques (DMA) a Deutsche Umwelthilfe e.V. obvinili tri európske krajiny z „vážneho a systematického porušovania povinností vyplývajúcich z európskeho práva pri ochrane zraniteľných podmorských ekosystémov“.
Spoločná sťažnosť sa týka 15 chránených morských oblastí Natura 2000, v ktorých podľa organizácií pokračuje nekontrolovaný priemyselný rybolov vlečnými sieťami na morskom dne, ktorý poškodzuje citlivé biotopy, akými sú útesy, porasty morskej trávy a piesočné brehy.
Rybolov zaťaženými vlečnými sieťami na morskom dne vážne poškodzuje ekosystémy a likviduje podmorský život. Environmentálne skupiny tvrdia, že takéto praktiky pretrvávajú v 77 percentách chránených oblastí Natura 2000 vo Francúzsku, v 85 percentách vôd v Nemecku a 44 percentách vôd v Taliansku.
Podobné súdne spory sa už vedú vo Francúzsku i Nemecku. ClientEarth ich tiež začína riešiť aj v Holandsku a Španielsku. EÚ vyzvala členské štáty, aby do roku 2030 postupne ukončili rybolov na morskom dne vo všetkých chránených morských oblastiach.
„Sťažnosť na európskej úrovni je zdĺhavý postup, ale je to strategický krok ukázať rozsah problému,“ uviedla zástupkyňa organizácie Environmental Justice Foundation.
Zdroj feed teraz.sk