Categories: Slovensko

Environmentalista Mikuláš Huba oslavuje 70 rokov

Bratislava 24. marca (TASR) – Ľudia majú v porovnaní s minulosťou oveľa väčšie materiálne nároky a sú presvedčení, že stále rastúca spotreba na úkor prírody je ich sväté právo. Z hľadiska budúcnosti ľudstva je to však asi ten najnebezpečnejší omyl. Pre TASR to povedal environmentálny geograf, občiansky aktivista, vedecký pracovník a publicista Mikuláš Huba, profesor na Ústave manažmentu Slovenskej technickej univerzity a zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu.

Už desaťročia patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej ochrany prírody, v ére totalitného režimu sa podieľal na vzniku známej publikácie Bratislava/nahlas. Po Nežnej revolúcii sa angažoval aj vo verejnom živote. V nedeľu 24. marca sa Mikuláš Huba dožíva okrúhlych sedemdesiat rokov.

„Môj priateľ herec Marián Geišberg vravieval, že časy sa zmenili, ale ľudia zostali tí istí. V zásade mal určite pravdu, veď antické drámy riešia podobné problémy, s akými zápasia ľudia 21. storočia. Ale predsa sa našinci od čias Bratislavy/nahlas v niečom zmenili: vedia o problémoch okolo nás oveľa viac, ako vedeli pred tridsiatimi šiestimi rokmi. A nemyslím tým len vedomosti naučené, ale aj získané osobnými skúsenosťami – vrátane tých zahraničných,“ odpovedal Mikuláš Huba na otázku, či sa vzťah človeka k prírode počas desaťročí zmenil.

„Najmä v mestách sa zvýšil podiel tých, ktorí sú voči devastácii prírody, holorubom či trápeniu zvierat kritickí a empatickí. A vo všeobecnosti sa stav životného prostredia podľa väčšiny merateľných ukazovateľov zlepšil, miestami aj výrazne. Enormne však pribudlo bezohľadných developerov a obchodníkov s prírodnými zdrojmi, často s prepojením na politikov na národnej, regionálnej či komunálnej úrovni,“ doplnil jubilujúci ochranár.

Mikuláš Huba sa narodil 24. marca 1954 v Bratislave. Vzťah k prírode získal aj vďaka rodičom, ktorí boli obaja prírodovedcami. Vyštudoval geografiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a bol dlhé roky vedeckým pracovníkom Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), v.v.i.

Spolu s priateľmi reštauroval chátrajúce drevenice na opustených miestach Slovenska, v lokalitách ako Podšíp, Brízgalky, Osturňa či Vlkolínec. „Vyprofilovali sa ako centrá nezávislého myslenia v normalizácii a útočisko v nich našli aj významní disidenti,“ píše o tejto aktivite webová stránka pametnaroda.cz.

Huba stál na čele známej Základnej organizácie číslo šesť (ZO 6) Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK). Práve ona bola neskôr hybnou silou pri vzniku samizdatu Bratislava/nahlas.

Publikácia, ktorá vyšla 2. októbra 1987, poukázala otvorene a kriticky na aktuálne problémy životného prostredia. „Bola artikulovaným a verbálnym naplnením vízie nového, demokratického, kultúrnejšieho, ekologickejšieho, zdravšieho a krajšieho Slovenska. Takto k nej pristupovala aj väčšina jej tvorcov,“ konštatovala stránka 17november1989.sk.

Popri Hubovi boli redaktormi publikácie aj Eugen Gindl, Juraj Flamik, Fedor Gál, Peter Tatár a Ján Budaj, ktorý bol aj jej zostavovateľom. Rozhlasová stanica Hlas Ameriky označila dielo za „najväčšiu facku, akú dostal režim od roku 1968“ a jeho autori boli vystavení nátlaku a zastrašovaniu. Václav Havel nazval 64-stranovú knihu slovenskou obdobou Charty 77.

Huba spolu s ďalšími ochranármi sa však angažovali aj v mnohých ďalších prípadoch. Zabránili zbúraniu štyroch historických cintorínov v centre Bratislavy, pomáhali pri záchrane mnohých pamiatkových objektov, napríklad kláštora v Marianke. Iniciovali tiež vznik národného parku Podunajsko. Mikuláš Huba sa angažoval sa počas Nežnej revolúcie v Novembri 89. Vo svojom vystúpení na bratislavskom Námestí SNP oslavoval slobodu, a zároveň varoval pred slobodou drancovania.

Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 sa na dvojročné volebné obdobie stal nezávislým poslancom Slovenskej národnej rady za Stranu zelených. Pomohol presadiť do textu Ústavy SR formulku, že hospodárstvo štátu bude trhové, ale ekologicky a sociálne orientované.

V roku 2006 sa stal profesorom v odbore fyzická geografia a geoekológia. V Národnej rade Slovenskej republiky pôsobil ako poslanec aj v rokoch 2012-2016, kedy bol predsedom parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. V roku 2015 inicioval vznik Slovenského ochranárskeho snemu.

Ako sa vyjadril Mikuláš Huba pre TASR pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia, environmentálne problémy sú dnes vzájomne prepojené a často jeden podmieňuje druhý.

„Najosudovejším a najkomplexnejším problémom je klimatická kríza. Ale takisto by sme nemali ignorovať masívne odlesňovanie a alarmujúcu stratu biologickej rôznorodosti. So zmenou klímy, ale nielen s ňou, súvisí aj dramatický pokles zásob pitnej vody a vody na zavlažovanie. Pred očami sa nám závratnou rýchlosťou stráca úrodná pôda a šíria sa púšte,“ tvrdí Huba.

„Rastie svetová populácia a jej nároky. Inými slovami, nožnice medzi prírodnými zdrojmi a ich spotrebou sa stále viac roztvárajú a naša ekologická i uhlíková stopa sa zväčšuje tak, že už dávno žijeme na úkor našich detí a vnúčat,“ domnieva sa vedec a ochranár Huba s tým, že práve Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré v prepočte na počet obyvateľov nadpriemerne využívajú zdroje planéty, no zároveň ju aj najviac znečisťujú.

Popri množstve iných ocenení získal Mikuláš Huba v roku 2008 Čestnú cenu Dominika Tatarku, o rok neskôr Pamätnú medailu k 40. výročiu vzniku Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Prezident SR Andrej Kiska mu 1. januára 2018 udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

10 minút ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

16 minút ago

Klub Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom Donovanom

Chicago 27. júla (TASR) - Klub zámorskej basketbalovej NBA Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom…

22 minút ago

FC Spartak Trnava zdolal MFK Ružomberok 3:0

Trnava 27. júla (TASR) - Spartak Trnava vstúpil do novej sezóny futbalovej Niké ligy jasným…

28 minút ago

Premiér zablahoželal Šefčovičovi k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA

Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…

34 minút ago

Nový ročník slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami

Bratislava 27. júla (TASR) - Nový ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami vrátane…

40 minút ago