„Štandardne domácnosti s regulovanou cenou kupujú elektrinu od dodávateľa za 84,10 eura za MWh s daňou z pridanej hodnoty (DPH). V rámci energetického spoločenstva je cena nižšia – aktuálne 67,83 eura/MWh s DPH. Na jednej MWh elektriny tak domácnosť ušetrí 19,27 eura. Keďže právnické osoby, najmä tie z neregulovaného segmentu, platia dodávateľom za elektrinu vyššie ceny, vyššia môže byť aj ich úspora,“ priblížil predseda spoločenstva Michal Peško.
Výhody si podľa neho uvedomujú aj samotní odberatelia, o čom svedčia aj nedávno schválené správy o činnosti energetických spoločenstiev. Napríklad spoločenstvo Ecomunita začalo svoju činnosť 1. júla 2024 a už v prvom mesiaci sa doň zapojilo 12 výrobcov a 13 odberateľov elektriny. Na konci roka ich bolo približne trikrát viac, pričom v súčasnosti má vyše 30 členov a zastrešuje viac ako 70 odberných a odovzdávacích miest.
Vytvorenie energetického spoločenstva by malo prinášať výhody aj pri výrazne nižšom počte členov, príkladom môže byť obec Modrovka. „Sme treťou najmenšou obcou v Trenčianskom samosprávnom kraji. Napriek tomu poskytujeme našim obyvateľom aj služby materskej školy. Peňazí nemáme nazvyš, preto by sme si nemohli dovoliť zafinancovať 10-kilowattovú fotovoltiku s batériovým úložiskom. No podarilo sa nám založiť Energetické spoločenstvo Obecné obnoviteľné zdroje, v ktorom máme aj partnerov zo súkromného sektora. To už fotovoltiku aj s batériou dokázalo kúpiť, vďaka čomu šetríme na elektrine,“ skonštatoval starosta obce Vladimír Balaj.
Zdroj feed teraz.sk