„Školskú zrelosť môžeme vnímať ako zrelosť centrálneho nervového systému, teda či dieťa dostatočne dlho dokáže byť v pozornosti, či dobre fungujú všetky jeho zmysly a či dokáže mozog tie vnemy spracovávať. Veľmi s tým súvisí aj to, či je fyzická postava toho dieťaťa dostatočne silná, vyvinutá a zároveň či je schopné emočne, stabilne pracovať a vnímať skutočnosti,“ priblížila odborníčka.
Prvé znaky nezrelosti si podľa nej najčastejšie možno všimnúť v škôlke. „To, že by sme mohli hodnotiť niektoré dieťa ako nezrelé, najčastejšie vidíme v škôlke ako dieťa, ktoré nevydrží dlho pri činnostiach, ktoré nechce alebo nie je schopné upriamiť pozornosť niektorým smerom na dlhší čas, nie je schopné pracovať v rušnejšom prostredí, nie je schopné byť dlhšie oddelené od mamy bez väčšej emotívnej reakcie,“ vysvetlila.
Rodič podľa Kružliakovej môže podporiť rozvoj školskej zrelosti u dieťaťa tým, že mu dá pokoj. Ak sa u dieťaťa prejavujú výraznejšie problémy, odporučila poradiť sa s odborníkom. Možno tak podľa nej predísť budúcim špecifickým poruchám učenia dieťaťa. Dodala, že dieťa možno pripravovať aj prostredníctvom hier, cez ktoré si môže rozvíjať rôzne schopnosti.
Zdroj feed teraz.sk