Riziko recesie pretrváva, uviedla DIHK, ktorej aktualizovaná predpoveď je po sľubnom 1. štvrťroku o niečo optimistickejšia, keďže ešte vo februári očakávala pokles ekonomiky o 0,5 %.
Hospodársky rast Nemecka bol v prvých troch mesiacoch 2025 silnejší, než naznačili predbežné údaje. Hrubý domáci produkt (HDP) sa v období január – marec 2025 zvýšil medzikvartálne o 0,4 % namiesto o 0,2 %. Prispel k tomu silný export, ktorého motorom však boli snahy o vytvorenie zásob pred zavedením ciel v USA.
Nemecká ekonomika je orientovaná na export. Patrí tak k tým, ktoré americká clá obzvlášť tvrdo zasiahnu. USA boli v roku 2024 najväčším obchodným partnerom Nemecka, pričom hodnota obojsmerného obchodu dosiahla 253 miliárd eur.
DIHK predpovedá, že nemecký export v roku 2025 klesne o 2,5 %, čo bude tiež už tretí rok poklesu po sebe.
Na prieskume DIHK sa zúčastnilo 23.000 firiem zo všetkých sektorov a regiónov, pričom 29 % z nich predpovedalo v nasledujúcich 12 mesiacoch zníženie exportu, zatiaľ čo 19 % očakáva jeho rast. Anketa ďalej odhalila, že len 19 % podnikov, čo je „historicky nízka úroveň“, má v úmysle rozšíriť svoju kapacitu, 24 % plánuje zvýšiť investície a 13 % sa pokúsi pridať pracovné miesta.
Nemecká ekonomika zápasí s pesimistickým podnikateľským sentimentom, pričom hodnota príslušného indexu je najnovšie na úrovni 94,9 bodu. Hodnoty nižšie ako 100 bodov znamenajú, že je viac pesimistov ako optimistov.
„Firmy stále čakajú na náznaky pokroku,“ povedala riaditeľka DIHK Helena Melniková a vyzvala na urýchlené politické kroky. „Pozitívne impulzy pre ekonomiku musia prísť rýchlo, podniky ich čakajú pred letnou prestávkou,“ vyhlásila. Melniková dodala, že prieskum sa uskutočnil medzi koncom marca a koncom apríla, pred nástupom novej vlády. Bude tak slúžiť ako základ pre interpretáciu reakcie podnikov na prvé ekonomické opatrenia novej koalície.
Oživenie hospodárskeho rastu bude jednou z hlavných úloh koalície konzervatívcov a sociálnych demokratov.
Ekonomické podmienky boli identifikované ako najväčšie podnikateľské riziko, pričom 59 % firiem ich označilo za hlavnú prekážku. Vysoké náklady na prácu a slabý domáci dopyt predstavujú tiež veľké výzvy.
Zdroj feed teraz.sk