Categories: Ekonomika

EK skúma iniciatívu občanov o politike súdržnosti pre rovnosť regiónov

Brusel 4. marca (TASR) – Európska komisia (EK) v utorok potvrdila, že prijala a preskúma európsku iniciatívu občanov s názvom Politika súdržnosti pre rovnosť regiónov a udržateľnosť regionálnych kultúr. Európska únia (EÚ) na kohéznu politiku v rokoch 2021 – 2027 vyčlenila finančné prostriedky vo výške 392 miliárd eur, pričom mnohé členské štáty EÚ žiadajú, aby sa po roku 2027 objem týchto zdrojov nezmenšil, informuje bruselský spravodajca TASR.

Iniciatívu predložili EK po tom, ako sa jej organizátorom podarilo získať 1.269.351 overených podpisov o podpore od občanov z ôsmich členských krajín EÚ. Ide o 11. úspešnú európsku občiansku iniciatívu, ktorú EK preskúma.

Organizátori tejto iniciatívy eurokomisiu, ktorá navrhuje celoúnijné právne normy, žiadajú, aby kohézna politika EÚ venovala osobitnú pozornosť regiónom, ktoré sa líšia od okolitých susedných regiónov. Upozornili, že takéto regióny musia mať rovnakú príležitosť na prístup k rôznym fondom EÚ, pričom musí byť zaručené zachovanie ich charakteristík a ich riadny hospodársky rozvoj, aby sa zachovala ich kultúrna rozmanitosť.

Komisia vysvetlila, že zaregistrovala túto iniciatívu, pretože požaduje predložiť legislatívne návrhy na posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti Únie.

Kohézna politika je najvýznamnejšia investičná politika v rámci rozpočtu EÚ. Prispieva k posilňovaniu hospodárskej, sociálnej či územnej súdržnosti v EÚ a odstraňuje nerovnosti medzi krajinami a regiónmi. Plní politické priority Únie, najmä v oblasti zelenej a digitálnej transformácie.

Na obdobie rokov 2021 – 2027 z Kohézneho fondu EÚ čerpajú financie Bulharsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. V tomto období finančné prostriedky EÚ vyčlenené na politiku súdržnosti dosahujú 392 miliárd eur.

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré zastávajú názor, že akékoľvek oslabenie tejto politiky by mohlo negatívne ovplyvniť regióny a ich schopnosť reagovať na nové potreby a výzvy.

Komisia do 4. septembra tohto roku musí predložiť oficiálnu odpoveď, v ktorej načrtne, či prijme nejaké opatrenia a akej povahy budú. Zástupcovia EK sa v najbližších týždňoch stretnú s organizátormi uvedenej iniciatívy, aby prediskutovali jej konkrétne prvky. Následne Európsky parlament zorganizuje verejné vypočutie k tejto iniciatíve.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Kambodžský premiér víta Trumpov návrh na prímerie s Thajskom

Phnom Penh 27. júla (TASR) - Kambodža je ochotná rokovať o prímerí s cieľom zastaviť…

4 minúty ago

V Tatrách zúri extrémne počasie

Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…

10 minút ago

Do španielskej enklávy Ceuta preplávalo z Maroka 54 neplnoletých

Madrid 26. júla (TASR) - Päťdesiatštyri mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné…

16 minút ago

Turecko zaznamenalo 50,5 stupňa Celzia

Istanbul 27. júla (TASR) - Turecké ministerstvo životného prostredia v sobotu oznámilo, že meteorológovia zaznamenali…

22 minút ago

Božena je tajomná

Bratislava 26. júla (TASR) - Ženské meno Božena má český pôvod a jeho význam je…

34 minút ago

Izrael obnovuje zhadzovanie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy

Gaza 26. júla (TASR) - Izraelská armáda oznámila, že v sobotu v noci začne do…

40 minút ago