Experti, ktorí sa zúčastnili prieskumu Bloomberg News, predpovedajú tiež ďalšie dve zníženia – v júni a decembri 2025. Tým sa táto referenčná sadzba dostane na úroveň 2 %.
Predchádzajúci prieskum signalizoval, že cyklus uvoľňovania menovej politiky ECB sa skončí v septembri 2025 na úrovni 2,5 %.
Posun v očakávaniach odzrkadľuje „rekalibráciu“ na finančných trhoch podnietenú údajmi, ktoré poukazujú na neistú situáciu v ekonomike a rýchlejšiu dezinfláciu v 20-člennej eurozóne. Americká centrálna banka medzitým odštartovala svoj cyklus uvoľňovania menovej politiky veľkým znížením úrokov o pol percentuálneho bodu.
„ECB dosiahla dvojpercentný cieľ rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo je v súlade s rýchlejším znižovaním sadzieb v krátkodobom horizonte,“ uviedli Hugo Le Damany a Francois Cabau z AXA Investment Managers.
Približne dve tretiny respondentov v prieskume očakáva, že ECB 17. októbra zníži kľúčový úrok o 25 bázických bodov. A Rada guvernérov podľa nich zopakuje, že bude udržiavať menovú politiku „dostatočne reštriktívnu tak dlho, ako to bude potrebné“, aby zabezpečila, že inflácia v strednodobom horizonte dosiahne a zostane na úrovni 2 %.
Aj keď tempo rastu cien v eurozóne v septembri kleslo pod hranicu 2 % na 1,8 %, po prvý raz od roku 2021, predstavitelia ECB varovali, že v nasledujúcich mesiacoch sa opäť zvýši, najmä keď tlaky v sektore služieb naďalej pretrvávajú.
Experti tak pripomínajú, že hoci očakávajú na najbližších zasadnutiach rýchlejšie znižovanie úrokov ECB, neistota v súvislosti s vývojom inflácie v budúcom roku zostáva.
Predpovede ECB v septembri ešte počítali s tým, že inflačný cieľ bude splnený v poslednom štvrťroku 2025. Odvtedy sa však podľa ekonómov začali hromadiť riziká. Tesná väčšina analytikov (55 %) sa teraz domnieva, že pokles inflácie pod cieľovú úroveň v strednodobom horizonte je aktuálne väčším nebezpečenstvom ako jej prekročenie.
Mnohí respondenti varovali, že návrat inflácie k 2 % ešte nie je zaručený.
Zatiaľ čo trh práce vykazuje známky uvoľnenia a nezamestnanosť zostáva na rekordne nízkej úrovni, mzdy stále rastú a tlaky na platy len tak ľahko neustúpia. Zamestnanci v nemeckom verejnom sektore sa snažia dosiahnuť zvýšenie platov o 8 %, aj keď ekonomika krajiny už druhý rok klesá.
Nádej na oživenie výdavkov a investícií domácností, ako aj na oživenie globálneho obchodu sa pritom vytráca. Okrem toho respondenti upozorňujú aj na geopolitické riziká a tiež ekonomické riziká, ktoré Európe môže priniesť potenciálny návrat Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…