Projekt, ktorý pripravujú univerzity v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu, predstavil na rokovaní mestského zastupiteľstva v závere minulého týždňa Martin Pipíška, ktorý je zástupcom vedúceho katedry chémie na Trnavskej univerzite v Trnave.
Zámerom projektu je podľa Pipíšku prehĺbiť partnerstvá medzi výskumnými organizáciami a verejnou správou a pretaviť výsledky výskumu a vývoja do konkrétnych aplikačných riešení. „V našom prípade by išlo o vybudovanie smart zelenej infraštruktúry na streche KC. Vybudovali by sme zelenú strechu s fotovoltikou, bol by to pekný príklad dobrej praxe, ako realizovať adaptačné opatrenia na zmenu klímy,“ načrtol.
Súčasťou projektu nie je len vybudovanie samotnej zelenej infraštruktúry, ale i následný výskum. „Strecha bude osadená rôznymi dataloggermi, analyzátormi, bude tam profesionálna meteostanica, ktorú budeme môcť na diaľku z Trnavy monitorovať a môcť tak posúdiť efektívnosť zelenej strechy,“ ozrejmil Pipíška.
Odborníci na skúmanie podľa neho využívajú i drony, prostredníctvom ktorých môžu monitorovať stav vegetácie. „Môže sa tiež sledovať účinnosť panelov na kontrolnom mieste, kde nie je zelená strecha a kde je, aké sú benefity a koľko to mestu ušetrí,“ priblížil.
Výzvu, v rámci ktorej sa chcú Trnavská univerzita v Trnave a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave uchádzať o zdroje na realizáciu projektu, by mal štát vyhlásiť ešte v prvom kvartáli.
Zdroj feed teraz.sk