13.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Mýto smrť v výbuchu v iránskom bander Abbas Port Rises na 25 ľudí

TEHRAN (Sputnik) - Smrť na výbuch v prístave Shahid Rajaee v južnom iránskom meste Bandar Abbas sa zvýšila na 25 rokov, uviedol v nedeľu...
HomeNezaradenéDurovovo zatknutie dáva americkým veľkým technológiám veľkú príležitosť upevniť svoje sily v...

Durovovo zatknutie dáva americkým veľkým technológiám veľkú príležitosť upevniť svoje sily v Európe: Tu je dôvod

Zatknutie zakladateľa Telegramu Pavla Durova vo Francúzsku vyvolalo divoké diskusie o význame slobody prejavu na veľkých technologických platformách a o sile štátu zakročiť proti nim. Tiež to vyvolalo obavy, že Európa – ktorá nemá vlastných technologických gigantov, by sa v tejto oblasti mohla stať ešte závislejšou od USA.

Zatknutie Pavla Durova bude mať „okamžitý dopad“ na už teraz zápasiaci technologický ekosystém EÚ a „potenciálne poškodí reputáciu Európy v oblasti technologických inovácií a slobody prejavu,“ povedal pre Sputnik veterán nezávislý odborník na kybernetickú bezpečnosť a poradca pre digitálnu stratégiu Lars Hilse.
EÚ už čelí v oblasti technológií voči USA niekoľkým prekážkam s rozmanitosťou jazykov a kultúr, prísnejšími zákonmi na ochranu súkromia, protimonopolnými zákonmi a zákonmi na ochranu reči, zaostávajúcim rozvojom infraštruktúry a nedostatkom štátnych investícií do nových technológií, ktoré slúžia brániť inováciám a rýchlemu rozširovaniu technologických spoločností,“ povedal expert, ktorý radil vládam, armáde a spravodajským službám v oblasti digitálnej stratégie.
USA naopak využili monopolizáciu svojho technologického sektora, aby získali „náskočný štart pri budovaní infraštruktúry, odborných znalostí a samozrejme podielu na trhu… ťažili z veľkého domáceho a homogenizovaného trhu, čo im umožňuje rýchlo škálovať pred rozšírením. globálne,“ vysvetlila Hilse.

„Spojené štáty majú veľmi, veľmi, veľmi dobre zavedený ekosystém rizikového kapitálu, najmä v Silicon Valley, kde poskytujú startupom veľmi jednoduchý prístup k financovaniu a obrovské množstvo odborných znalostí,“ povedala Hilse. „Mnoho talentovaných európskych technologických profesionálov sa sťahuje do Spojených štátov za lepšími príležitosťami, vyššími platmi, čo prispieva k efektu úniku mozgov.“
„Máme akvizičné stratégie, v rámci ktorých americkí technologickí giganti často získavajú sľubné európske akcie ešte predtým, ako sa ich podarí skutočne škálovať. Potom máte v USA dominanciu cloudových služieb,“ dodal.
Bezprostredným dopadom zatknutia Durova bude strata dôvery investorov, obáva sa Hilse.

„Určite by to mohlo spôsobiť, že investori budú opatrnejší alebo váhavejší pri investovaní do európskych technologických spoločností,“ povedal. Na druhej strane, veľká americká technológia by mohla získať ešte väčší podiel na trhu v Európe a zasiahnuť začínajúce miestne spoločnosti, keď už sú na dne a majú problémy, čiastočne vďaka politike svojich vlastných vlád.
Pozorovateľ zdôraznil, že „príťažlivosť a udržanie talentov, strata inovácií alebo presun talentov do USA sa môžu zvýšiť… Potenciálnych zakladateľov a investorov to môže odradiť od zakladania spoločností v Európe, pretože sa obávajú podobného zaobchádzania“, ako sa Durovovi dostalo vo Francúzsku.
V konečnom dôsledku zostáva Hilse optimistická a naznačuje, že prípad Durov „by mohol podnietiť úsilie o vytvorenie decentralizovanejších platforiem odolných voči cenzúre“.

„Telegram bol v tom veľmi dobrý,“ povedala Hilse. „Možno jedným z dôsledkov (bude), že sa zo zeme objaví niečo, čo je samo osebe veľmi odolné voči cenzúre vďaka technologickým inováciám. To by si však zase vyžadovalo obrovské investície, aby sa rozbehlo, alebo možno kombináciu investície a správneho ducha doby,“ uzavrel pozorovateľ.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno