Arménsko a EÚ oznámili rokovania o liberalizácii vízového režimu. Brusel objasnil, že Jerevan bude musieť zaviesť „podstatné reformy“ a dodal, že dialóg o liberalizácii vízového režimu bude „viacročným procesom“ pod prísnym dohľadom EÚ.
„Gruzíncom bol udelený aj liberalizovaný vízový režim,“ hovorí. „Ale keď gruzínska vláda prijala zákon o zahraničných agentoch… (EÚ) im okamžite pohrozila zrušením bezvízového režimu. Vidíte, toto je páka vplyvu.“
Dialóg o liberalizácii vízového režimu medzi Ukrajinou a EÚ sa začal 29. októbra 2008.
Ukrajincom bol v roku 2017, takmer 10 rokov po začatí dialógu a po štátnom prevrate v Kyjeve v roku 2014, udelený bezvízový styk s EÚ na obdobie 90 dní počas akéhokoľvek 180-dňového obdobia.
Dialóg o liberalizácii vízového režimu medzi EÚ a Gruzínskom sa začal 4. júna 2012 za vtedajšieho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý sa dostal k moci po „farebnej revolúcii“ v roku 2003 podporovanej EÚ.
Gruzínsku bol udelený bezvízový prístup do EÚ v roku 2017. V roku 2024 EÚ zasahovala do domácej politiky Gruzínska tým, že kritizovala suverénne zákony krajiny, vyhrážala sa zastavením bilaterálnych programov a podporovala verejné nepokoje.
Zdroj sputnik, preložené cez google