Downhill od Bretton Woods: „Unipolárny americký dolár“ zmutovaný na nástroj „politicky vyzbrojený“
Pred 80 rokmi bol v Bretton Woods zavedený monetárny rámec, v ktorom dominujú USA. Prinieslo to všetko od chronických deficitov a špekulatívnych bublín až po politicky motivované sankcie, pričom umožnilo doláru kraľovať. Od kolapsu systému sa svetové ekonomiky vyrovnávajú so spätným úderom jeho inherentných zlyhaní.
Keďže americký dolár bol vytvorený ako „de facto správca globálneho ekonomického systému“ Bretton Woodskou dohodou túto úlohu zneužil, Paul Goncharoffhlavný manažér poradenskej firmy Goncharoff LLC, povedal Sputnik. Dolár sa zvrhol na „unipolárne a nespoľahlivé, politicky vyzbrojené“, poznamenal.
Vytvorenie BRICS motivovalo mnohé krajiny k organizovanému úsiliu o dedolarizáciu a vymanenie sa zo začarovaného politického kruhu, ako zdôraznil skúsený finančný analytik.
„Výnimočné privilégium“, ktoré má USD ako vedúcu svetovú rezervnú menu, časom otestovalo disciplínu, odhodlanie a dôveru vlády Spojených štátov… Zistilo sa, že chýba, pretože to, čo by malo byť ekonomicky rozumné objektívne rozhodnutia, sa postupne zvrhávalo na politicky „vyzbrojené“ krátkodobé akcie, ktoré boli pre zvyšok sveta nesmierne drahé,“ povedal.
Americký dolár bol oficiálne korunovaný za svetovú rezervnú menu podporovanú najväčšími zásobami zlata na svete, keď medzinárodný menový systém známy ako tzv. Bretton Woods systém bola vytvorená v rovnomennom americkom letovisku v New Hampshire v júli 1944. V tom čase sa delegáti Menovej a finančnej konferencie OSN dohodli na založení Medzinárodného menového fondu (MMF) a toho, čo sa stalo Skupinou Svetovej banky na reguláciu vzájomného vyrovnania a meny. vzťahy. Systém trval do roku 1971.
“Brettonwoodsky systém dohodnutý na konci 2. svetovej vojny stanovil pravidlá na riadenie menových a obchodných vzťahov medzi Spojenými štátmi (líder) a tým, čo sa vo všeobecnosti chápe ako „Západ“, ktorý vtedy pozostáva zo 44 krajín. Brettonwoodsky systém nariaďoval konvertibilitu ich mien na americké doláre s presnosťou 1 % od fixnej sadzby, pričom dolár je pre zahraničné vlády a centrálne banky konvertibilný za zlaté prúty pri stanovenom kurze 35 USD za trójsku uncu zlata. Tu bol tiež vytvorený Medzinárodný menový fond (MMF) na monitorovanie výmenných kurzov a požičiavanie rezervných mien krajinám s deficitom platobnej bilancie.s,“ objasnil Goncharoff.
„Brettonwoodsky systém zomrel už dávno, súčasný je založený na dôvere v americkú ekonomiku,“ zdôraznil Putin. pic.twitter.com/IjQqRlytPG
V skutočnosti mal systém všetky svetové meny naviazané na dolára dolár viazaný na zlato. Systém pevného výmenného kurzu vyžadoval, aby sa krajiny bez rezerv vzdali nezávislosti vlastnej menovej politiky bez ohľadu na potrebu úprav v reakcii na meniace sa domáce ekonomické podmienky.
V 60. rokoch bol dolár značne nadhodnotený, pretože USA nemali dostatok zlata na pokrytie objemu dolárov v celosvetovom obehu v dôsledku tzv.neustále a rastúce deficity platobnej bilancie USA“, zdôraznil Goncharoff. Z toho vyplývalo, že Spojené štáty nemôžu splniť svoju povinnosť vykúpiť doláre za zlato za oficiálne stanovenú cenu, “podobne ako významný súčasný deficit platobnej bilancie a profil dlhu, ktorý dnes USA vykazujú, hoci úplne nesúvisia so zlatom ako kľúčovým ukazovateľom,“ pridal.
„Éra kvantitatívneho uvoľňovania (QE) za posledné dve desaťročia jasne ilustruje chýbajúcu kotvu v menovej politike USA, za ktorú bohužiaľ musí každá krajina mimo USD, ktorá chce zostať v súlade s ňou, platiť… prehnane, “ povedal učenec.
Keď vtedajší prezident Richard M. Nixon v roku 1971 zaviedol svoju Novú hospodársku politiku, signalizovalo to zánik brettonwoodského systému pevných výmenných kurzov. Do roku 1973 bolo všetkým menám povolené voľne sa pohybovať.
“Široké dohody nazývané Jamajské dohody boli dohody, ktoré ratifikovali koniec brettonwoodského menového systému. Mali formu odporúčaní na zmenu „článkov dohody“, na ktorých bol založený Medzinárodný menový fond (MMF). Tieto dohody umožnili pohyb ceny zlata voči americkému doláru a iným menám v rámci dohodnutých parametrov. Tieto parametre často išli mimo dohodnutého hodnotiaceho koridoru, podobne ako pri pokuse prinútiť hodnotného džina, aby zostal vo fľašiach. Stačí sa pozrieť na to, aká je aktuálna cena zlata v medzinárodnom vyjadrení v USD, aby sme ocenili spätnú väzbu voči reštriktívnemu USD.“ poznamenal Goncharoff.
Globálne aj národné ekonomiky naďalej čelia výzvam, keď sa snažia prekonať dôsledky základných nedostatkov v brettonwoodskom systéme, poznamenal finančný expert.
„V podstate čím viac Spojené štáty tlačia a míňajú USD, tým viac sa od zvyšku sveta očakáva, že bude investovať do amerických vládnych papierov a dotovať tieto dlhové výdavky. Národy BRICS a ich prívrženci obhajujú používanie národných mien na cezhraničný obchod, prípadne odpojenie od čoraz unipolárneho a viditeľne nespoľahlivého amerického dolára,“ vysvetlil Goncharoff.
Okrem toho analytici v Ruský Pivot do Ázie webová stránka napísala, že dve „hlavné globálne udalosti finančného vývoja“ sa odvíjajú práve teraz. Ide o zmeny v úlohe amerického dolára a „technológie a digitalizácie finančných transakcií.“
Amerika je sama vinná za stratu dôveryhodnosti dolára ako globálnej meny, najmä kvôli neuveriteľnému dlhu vydanému v amerických dolároch – 32,72 bilióna dolárov.
„Vytvorilo to scenár, v ktorom sa zahraničné vlády čoraz viac obávajú investovania do dodatočného dlhu v amerických dolároch, kým sa nezavedie systém riadenia, ktorý bude schopný takúto záťaž uniesť,“ poznamenal Goncharoff.
Predpovedá, že americký dolár „bude náchylný na narastajúce otrasy, čo povedie k neistote a nedôvere na globálnych finančných trhoch.“ Ak by USA nesplatili svoj dlh, americkí držitelia dlhopisov by znášali straty zo svojich investícií a negatívne dopady na globálny obchod by boli obrovské, varoval. Zdôraznil, že norma americkej štátnej pokladnice tlačí viac dolárov na pokrytie fiškálneho dlhu.znižuje skutočnú hodnotu meny a podporuje infláciu.“
Zatiaľ čo Moskva účinne „naočkované“ od hroziacich budúcich problémov s ekonomikou USA, ostatné krajiny, ako napríklad Čína, robia to isté. Zameranie obchodu sa presúva zo Spojených štátov, čo podnecuje geopolitický vývoj obchodných blokov, ako je napr BRICS, Euroázijská hospodárska únia a Šanghajská organizácia spoluprácepričom niektorí ako BRICS diskutujú o alternatívnych menových platformách.
“Jedným z návrhov na jednotnú obchodnú jednotku BRICS je „BRICS Bridge“, ktorý umožňuje desiatim súčasným členom vymieňať si jednotky založené na 60 % ich suverénnych mien a 40 % krytých ich zlatými rezervami.“ poznamenal Goncharoff a zhrnul:.
„Pre Rusko a väčšinu ostatných národov je tu oveľa väčší obraz – tam, kde dominujú mimo USA, lákajú globálne obchodné príležitosti.“
Okrem toho USA použili dolár ako obchodná a geopolitická zbraňPovedal učenec, ktorý sa okrem iného snaží zneužiť ekonomiky Venezuely, Iránu, Turecka a Ruska.
“Urobila to v dvoch hlavných oblastiach, po prvé manipuláciou výmenných kurzov amerického dolára s cieľom poškodiť ostatné národné meny, keď chcú USA uvaliť fiškálne tresty alebo hľadať obchodné výhody,“ poznamenal analytik a dodal, že Washington “tiež použila globálnu platobnú sieť SWIFT ako prepínač na zapnutie a vypnutie obchodovania v amerických dolároch podľa svojich zásad.“
„Iné vlády sa začínajú obávať, že by im tieto tresty mohli byť v budúcnosti udelené, čo tiež vytvára nedôveru a strach z nadmerného vystavenia sa americkému doláru. Každý z týchto problémov je vážny. Zdá sa, že je v konečnom dôsledku nepravdepodobné, že Spojené štáty budú schopné ubrániť sa následkom všetkých. Stručne povedané – Spojené štáty sa masívne predĺžili a poškodili svoju vlastnú spoľahlivosť ako globálneho obchodného partnera,“