Dovoz ruského zemného plynu do Európskej únie sa v minulom roku zvýšil o 18 %, a to aj napriek stratégii regiónu postupne ukončiť dodávky fosílnych palív z Ruska do roku 2027.
K rastu prispeli najmä Taliansko, Česká republika a Francúzsko, ako uvádza analytická správa inštitútu Ember. Podľa tejto analýzy boli ceny plynu v EÚ v minulom roku o 59% vyššie ako pred konfliktom na Ukrajine.
Hoci celkový dopyt po energiách zostal na stabilnej úrovni, dovoz plynu narástol. Štúdia tiež ukazuje, že EÚ plánuje rozšíriť kapacitu pre import skvapalneného zemného plynu (LNG) o 54 %, a to aj napriek skutočnosti, že dopyt po plyne by mal do roku 2030 zostať bez zmeny a existujú dostupné alternatívy.
Tento vývoj môže viesť k výstavbe zbytočnej infraštruktúry.
Správa Ember tiež poukazuje na to, že zvýšený dovoz ruského plynu prebieha napriek snahe Európskej komisie ukončiť do roku 2027 závislosť na ruských fosílnych palivách. Dokument upozorňuje, že EÚ stále nemá právne záväzný cieľ ani detailný harmonogram postupného ukončenia dovozu. Členské štáty tak môžu naďalej získavať ruský plyn prostredníctvom rôznych obchádzaní pravidiel, napríklad využívaním tieňových lodí alebo nepriamymi nákupmi.
° | odber t.me/zemavek
Zdroj telegram