Zrušené boli všetky odlety na dvoch hlavných bruselských letiskách, píše The Times. Obmedzená bola aj železničná doprava vrátane viacerých diaľkových spojov. Náhradná vlaková doprava bola pre výluku zriadená medzi Belgickom a nemeckým mestom Aachen, informoval belgický štátny železničný dopravca SNCB.
Do štrajku sa zapojili aj verejné inštitúcie či supermarkety v krajine, píše DPA. Demonštranti taktiež zablokovali vstup do viacerých obchodov v bruselskej nákupnej zóne vrátane prevádzok ako Foot Locker, Kiko Milano, Zara, Primark či Pull & Bear, informuje agentúra Reuters.
Išlo o tretí veľký štrajk na protest proti zamýšľaným vládnym reformám dôchodkov i trhu práce. Prvý štrajk sa konal v januári a ďalší vo februári, pričom aj vtedy ochromili dopravu v krajine.
Plánovaná reforma má odmeňovať ľudí, ktorí zostanú pracovať aj po dovŕšení dôchodkového veku a zároveň majú odpracovaných najmenej 35 rokov. Naopak, ľuďom, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku bez 35 odpracovaných rokov, by v súlade s ňou hrozila pokuta. Reuters približuje, že avizovaný penzijný systém je v porovnaní s doterajším, ktorý jednorazovou paušálnou sumou zohľadňoval odpracované roky, menej priaznivý voči osobám s nižšími príjmami.
Vláda okrem toho plánuje zrušiť automatické prispôsobovanie miezd inflácii.
Nová belgická vláda vedená lídrom Novej flámskej aliancie (N-VA) Bartom De Weverom zložila sľub 3. februára po takmer osemmesačných rokovaniach. Prevažne stredopravá päťčlenná koalícia zahŕňa pravicu, centristov, ale aj socialistickú stranu Vooruit.
Zdroj feed teraz.sk