14.7 C
Bratislava
sobota, 3 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéDollar's Diktat preukáže svoj pád, keď sa zjednotia vznikajúce sily – analytik

Dollar's Diktat preukáže svoj pád, keď sa zjednotia vznikajúce sily – analytik

Výročné stretnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky sa začali v pondelok vo Washingtone, DC, pričom stretnutia, ktoré budú prebiehať do soboty, by sa mali zamerať na globálnu dlhovú krízu a spôsoby, ako zachrániť medzinárodný finančný poriadok pod vedením USA. . Tu je to, čo sa bude musieť stať, aby dominancia dolára upadla do histórie.

USA sa podieľajú viac ako tretinou na prudko rastúcom globálnom verejnom dlhu vo výške 100 biliónov dolárov, pričom pôžičky (a rast) krajiny vo výške 35,75 bilióna dolárov postupne ohrozujú ekonomického giganta, pretože jeho podiel na globálnom HDP podľa PPP klesá pod 15 %. najnižšie od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia a pokles z historického maxima až 50 % (v nominálnom vyjadrení) v polovici 40. rokov 20. storočia a vytvorenie Bretton Woods systému medzinárodnej výmeny.

„Krajiny hľadajú spôsoby a prostriedky na obchodovanie a podnikanie mimo finančnej architektúry ovládanej USA, pretože majú dosť toho, že USA diktujú podmienky viacerým krajinám, najmä tým, že bránia krajinám obchodovať s krajinami, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA,“ povedal Chintamani Mahapatra. , zakladateľ a predseda Kalingského inštitútu indo-pacifických štúdií, povedal Sputniku, komentujúc relatívny pokles USA na pozadí tohtotýždňových stretnutí MMF/Svetovej banky.

Pre mnohé krajiny v súčasnosti neexistuje v podstate žiadna iná možnosť „obchodovať s krajinami, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA, aj keď nepodporujú sankcie USA,“ zdôraznil Mahapatra a zdôraznil, že rastúci čínsky jüan má ešte pred sebou cestu. „vznikne ako dôveryhodná medzinárodná mena“ a to Inštitúcie pod vedením USA ako MMF, Svetová banka a WTO určite urobia všetko, čo je v ich silách, aby „zaistili, že USA a ich spojenci si udržia svoju dominanciu v globálnom finančnom ekosystéme“.

„Spojený Západ sa pokúsi nedovoliť, aby povstal alternatívny systém. A ne-západ je sotva jednotný. Krajiny majú komplexnú vzájomnú závislosť,“ povedal pozorovateľ. „V súčasnosti sa teda nedá napísať nekrológ systému ovládaného dolárom. Iné ekonomiky sa musia zlepšiť do bodu, keď relatívna dominancia USA ďalej klesá, a v takom prípade sa ľahko objaví alternatívny systém.

„Prvým krokom by mal byť pokus o vytvorenie alternatívneho finančného systému pre globálny obchod, aby platobný systém mohol byť iný ako súčasná finančná architektúra ovládaná Spojenými štátmi. De-dolarizácia však nie je jednoduchá. Rozvíjajúce sa ekonomiky budú musieť vyriešiť svoje bilaterálne politické a bezpečnostné rozdiely predtým, ako sa budú snažiť vytvoriť dedolarizovaný poriadok založený na nediskriminácii, rovnosti a spravodlivosti,“ zdôraznil Mahapatra.
V súčasnosti „Spojené štáty a nie mnohé iné krajiny majú veľký úžitok zo súčasnej vojny v Európe a západoázijskom regióne. Očakávať teda, že ostatné ekonomiky budú teraz dosahovať lepšie výsledky, nie je vhodné,“ dodal Mahapatra.
Pokiaľ ide o zameranie agendy MMF/Svetovej banky na dlh, pozorovateľ zdôraznil, že pokiaľ sa udrží hegemónia dolára, rastúci dlh v USA bude predstavovať veľké riziká pre globálnu ekonomiku.

„Hoci USA, najväčšia globálna ekonomika, čelí obrovskému verejnému dlhu, je nepravdepodobné, že by americká ekonomika veľmi utrpela. Koniec koncov, americký Federálny rezervný systém tlačí doláre a nie žiadna iná krajina. Ale pokles alebo turbulencie v americkej ekonomike v dôsledku obrovský a neudržateľný dlh bude mať globálne dôsledky, a preto sa krajiny snažia vyhnúť otrasom ako prirodzenej reakcii,“ povedal Mahapatra.
„Globálna ekonomika sa zmení na turbulentné, ak sa ekonomika USA zablokuje. (To) je čiastočne kvôli dominancii amerického dolára v globálnom obchode a transakciách. Finančný systém zemegule je ovládaný USA vďaka sile a vplyvu. „Medzinárodný obchod nie je možný bez toho, aby krajiny vstúpili do finančného systému kontrolovaného USA, a najlepšie sa to odráža v sankciách USA, ktoré bránia iným krajinám vykonávať transakcie, v súčasnom globálnom ekonomickom ekosystéme existujú limity pre menové swapy a výmenný obchod. vysvetlil Mahapatra.
Skúsenosti Ruska od roku 2014, a najmä po roku 2022 a uvalení viac ako 20 000 sankcií proti krajine zo strany Západu, však ukázali, že prinajmenšom väčšie krajiny majú schopnosť a prostriedky na to, aby prelomili blokádu založenú na dolároch. obchodu. Na tohtotýždňovom samite BRICS v Kazani sa Rusko bude snažiť ukázať svojim partnerom systematizované spôsoby, ako zvýšiť obchod s národnými menami a posilniť bankové siete, aby im to umožnilo.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno