Dokonca aj „obmedzená“ izraelská pozemná operácia proti Hizballáhu v Libanone by bola „nebezpečná“: Tu je dôvod
Vojnové oblaky sa točia nad Libanonom uprostred správ, že izraelské nálety zamerané na mestá v krajine môžu byť čoskoro doplnené o pozemnú inváziu. Expert na medzinárodné a bezpečnostné záležitosti Mehmet Rakipoglu hovorí Sputniku, prečo by pozemná ofenzíva predstavovala pre Izrael obrovské riziko a prečo by Benjamin Netanjahu mohol aj tak pokračovať.
Izraelský minister obrany Yoav Gallant ponúkol zatiaľ najjasnejší náznak toho, že IDF sa pripravuje na pozemnú inváziu do Libanonu, pričom vojakom v pondelok povedal, že „odstránenie (vodcu Hizballáhu Hasana) Nasralláha je dôležitým krokom, ale nie je to všetko“, a vychvaľoval pripravenosť. aktivovať rezervy, aby sa zabezpečilo, že desaťtisíce Izraelčanov, ktorí boli evakuovaní zo severného Izraela počas takmer ročných cezhraničných potýčok s Hizballáhom, sa mohli vrátiť do svojich domovov.
Zástupca šéfa Hizballáhu šejk Naim Qassem tiež v pondelok oznámil, že milícia je pripravená čeliť izraelskej agresii priamo. „Hizballáh je pripravený na izraelskú pozemnú inváziu a je pripravený aj na dlhú vojnu,“ povedal.
„Napriek stratám veliteľov, útokom proti civilistom v celom Libanone a veľkým obetiam sa nepohneme zo svojej pozície,“ uistil Qassem.
Izrael strávil mesiace zhromažďovaním jednotiek pri hraniciach s Libanonom uprostred čoraz silnejších spätných zrážok s Hizballáhom, pričom 17. až 18. septembra simultánne odpálili až 5000 pagerov a ďalšie elektronické zariadenia zamerané na bojovníkov Hizballáhu a následne zranili tisíce civilistov. ťažkými náletmi na veliteľov milícií, ktoré vyvrcholili zavraždením Hasana Nasralláha masívnym útokom v Bejrúte minulý piatok.
„Pozemná operácia Izraela v Libanone je pravdepodobná, vzhľadom na nahromadenie armády v blízkosti hraníc. Takáto operácia však so sebou nesie značné riziká,“ povedal pre Sputnik politický výskumník Dr. Mehmet Rakipoglu pre Tel Aviv.
„V mestskej vojne môžu neštátni aktéri, ako je Hizballáh, spôsobiť ťažké škody konvenčným vojenským silám, čím sa dokonca aj obmedzené operácie stanú nebezpečnými. Izrael riskuje, že sa ocitne v situácii podobnej jeho dlhotrvajúcemu boju v Gaze, čím sa potenciálne dostane do zdĺhavého konfliktu,“ vysvetlil Rakipoglu, odborný asistent na tureckej univerzite Mardin Artuklu a riaditeľ tureckých štúdií v istanbulskom centre pre strategické štúdie Mokha. .
Izraelský vojak reaguje po tom, čo bol zranený, keď raketa vypálená partizánmi Hizballáhu zasiahla oblasť na izraelské delostrelecké postavenie pri severoizraelskom meste Kirjat Šmona, v sobotu 22. júla 2006.
Najmä Hizballáh sa ukázal byť pre izraelskú pravidelnú armádu ťažko zvládnuteľný, pričom IDF boli nútené stiahnuť sa z južného Libanonu v roku 2000 v bezprecedentnej porážke po drvivej, 15-ročnej partizánskej kampani šiitských milícií. Vo vojne v Libanone v roku 2006 izraelský pozemný vpád zastavili bojovníci Hizballáhu s veľkou prevahou, ktorí utrpeli ťažké straty na izraelských jednotkách, brnení, námorných a vzdušných prostriedkoch pred dosiahnutím prímeria sprostredkovaného OSN.
Napriek týmto rizikám nemožno dnes izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označiť za „racionálneho aktéra“ vzhľadom na jeho doterajšie agresívne a eskalačné politiky a akcie, ktoré by mohli krátkodobo aj dlhodobo podkopať vlastnú bezpečnosť Izraela. Podľa Rakipoglu je „tento scenár náročnejší na predpovedanie“.
„Ak dôjde k pozemnej operácii, Izrael bude pravdepodobne čeliť veľkým stratám. Hizballáh je finančne aj vojensky oveľa silnejším aktérom ako Hamas a Izrael môže utrpieť značné straty bez toho, aby bol schopný Hizballáh úplne neutralizovať,“ varoval Rakipoglu.
Na tejto snímke zo stredy 21. júla 2010 izraelský vojak skočí do tunela počas výcviku simulujúceho vojenské stanovištia v južnom Libanone na cvičisku Elyakim v severnom Izraeli. Predpokladá sa, že Hizballáh vlastní rozsiahlu sieť tunelov, väčšiu ako tá, ktorá výrazne uviazla izraelské sily počas takmer ročnej kampane proti bojovníkom Hamasu v Gaze.
Izrael, ktorý čelí neúspechom v Gaze, sa teraz podľa pozorovateľa „pokúša získať psychologickú výhodu zameraním sa na vedenie odporu“. Tieto útoky, vrátane atentátu na Nasralláha z Hizballáhu a vysokých členov veliteľskej štruktúry milície, „poškodzujú jej strategické schopnosti“. Na druhej strane, „zatiaľ čo Izrael z toho zrejme profituje, tento krok môže zvýšiť globálnu opozíciu voči Izraelu, najmä po porušení medzinárodného práva útokom na suverénne libanonské územie,“ zhrnul Rakipoglu.