Rusko je významným exportérom viacerých druhov potravín a najväčším výrobcom hnojív na svete, no v roku 2022 ruský vývoz výrazne klesol pre obavy dopravcov zo západných sankcií – aj keď v skutočnosti sa sankcie na dané komodity nevzťahovali. Táto situácia mala za následok deficit potravín a nárast ich cien, čo obzvlášť tvrdo zasiahlo chudobné rozvojové krajiny.
UNCTAD preto vytvorila mechanizmus, ktorý mal umožniť obnovenie ruského exportu bez porušenia sankčných režimov USA, Spojeného kráľovstva a EÚ. Moskva sa však následne opakovane sťažovala, že tento mechanizmus nefunguje.
Súbežne s touto dohodou bola 22. júla 2022 podpísaná aj dohoda o vývoze obilia z ukrajinských prístavov. Tá väčšinou plnila svoj účel, no v lete 2023 Rusko jej ďalšie predĺženie odmietlo.
Dovtedy sa Ukrajine s pomocou spojencov podarilo vytvoriť relatívne bezpečnú námornú trasu z vlastných prístavov, ktorá vedie prevažne cez teritoriálne vody Rumunska a Bulharska. K bezpečnosti plavby cez tieto koridory prispel aj presun lodí ruskej flotily do východnej časti Čierneho mora.
Zdroj feed teraz.sk
Washington 26. júla (TASR) - Španielsky tenista Alejandro Davidovich Fokina postúpil do semifinále turnaja ATP…
Washington 26. júla (TASR) - Približne 20 percent zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a…
Bratislava 26. júla (TASR) - Príbeh otca, ktorý je presvedčený o tom, že svoje dieťa…
Európska komisia „zvyčajne prikladá takzvanú podmienenosť, pokiaľ ide o vyplácanie finančných prideľovaní, čo jej dáva…
Kyjev 26. júla (TASR) - Ukrajina plánuje výrazne zvýšiť výrobu stíhacích dronov, aby mohla čeliť…
Varšava 26. júna (TASR) - Kňaza z Mazovského vojvodstva v stredom Poľsku obvinili z vraždy…