„Tlačivo potvrdenia o žití musí byť riadne vyplnené a vlastnoručne podpísané. Podpis nesmie byť starší ako jeden mesiac pred jeho zaslaním Sociálnej poisťovni a súčasne musí byť úradne overený, napríklad notárom alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danom štáte. Na jeho základe môže Sociálna poisťovňa naďalej bez prerušenia vyplácať poberateľovi dôchodok a predíde sa tak prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia,“ uviedla SP.
Tlačivá zasiela poisťovňa seniorom vždy na začiatku roka v januári súčasne s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Odporúča im preto využiť toto tlačivo, keďže obsahuje čiarový kód pre zefektívnenie ich spracovania. Ak seniori nemajú k dispozícii tlačivo s čiarovým kódom, môžu si ho stiahnuť aj z webovej stránky poisťovne pod názvom Osoby žijúce v cudzine mimo štátov EHP a Švajčiarska. Následne je potrebné ho s úradne osvedčeným podpisom poslať poštou na adresu ústredia Sociálnej poisťovne alebo elektronicky na emailovú adresu lifecertification@socpoist.sk.
„Dôchodcovia žijúci mimo krajín Európskej únie doručujú potvrdenie o žití štyrikrát do roka, a to vždy do 15. apríla za prvý štvrťrok, do 15. júla za druhý štvrťrok, do 15. októbra za tretí štvrťrok príslušného kalendárneho roka a do 15. januára za štvrtý štvrťrok nasledujúceho kalendárneho roka,“ spresnila SP.
Poberatelia dôchodkov žijúci v krajinách EÚ a Švajčiarska posielajú tlačivo raz ročne do 31. januára. Výnimku tvoria seniori žijúci v Česku, ktorí túto povinnosť nemajú, keďže SP a Česká správa sociálneho zabezpečenia si vymieňajú údaje elektronicky.
Zdroj feed teraz.sk