„Podnety, ktoré dostávam sú, žiaľ, neraz typickým obrazom toho, ako práve chudoba znemožňuje ľuďom prístup k mnohým základným právam a dostáva ich do bezvýchodiskovej situácie. Aj preto som v marci a júni 2024 zvolal dve stretnutia za okrúhlym stolom. (…) Výsledkom spoločnej diskusie je pozičný dokument verejného ochrancu práv, ktorý obsahuje deväť navrhovaných odporúčaní rezortom zdravotníctva a práce, sociálnych vecí a rodiny,“ vysvetlil Dobrovodský.
V dokumente navrhol zaoberať sa problematikou úhrady zdravotnej starostlivosti u dlžníkov, osobitne u ľudí bez domova. „Podľa viacerých štúdií je úhrada plnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí vrátane dlžníkov v konečnom dôsledku pre štát lacnejšia, keďže umožňuje predchádzať závažným, život ohrozujúcim stavom, ktorých liečba je v tomto štádiu oveľa nákladnejšia. Som rád, že vláda a parlament našli taký model úhrady zdravotnej starostlivosti ľuďom s dlhom na zdravotnom poistení, že sú v čo možno najväčšom rozsahu chránené ich základné práva a zároveň že sú napĺňané aj ďalšie nevyhnutné parametre a ciele systému zdravotného poistenia (najmä jeho finančná udržateľnosť či dostatočná motivácia platiteľov zdravotného poistenia),“ poznamenal VOP.
Okrem dlžníkov zákon pozná aj okruh osôb, ktoré nemajú preukaz poistenca a ich poistný vzťah nemožno zistiť ani v centrálnom registri poistencov. Takýchto ľudí označuje skratkou „človek bez domova“. Ako ozrejmil Dobrovodský, tí mali doposiaľ hradenú iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Po novom majú uhrádzanú zdravotnú starostlivosť v rovnakom rozsahu ako dlžníci. Podmienkou je, že tieto osoby nie sú poistené ani v inom členskom štáte, sú občanmi Slovenskej republiky alebo tu majú bydlisko a zdržiavajú sa na Slovensku.
Zdroj feed teraz.sk