21 C
Bratislava
nedeľa, 27 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V druhom štvrťroku 2025 sa byty prenajímali v priemere za 727 eur

Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v druhom štvrťroku pohybovala na úrovni 727 eur. V porovnaní...
HomeSlovenskoDobrovodský vidí pri zavádzaní regulácie lobingu neziskoviek problémy

Dobrovodský vidí pri zavádzaní regulácie lobingu neziskoviek problémy

Bratislava 3. decembra (TASR) – Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský vidí pri zavádzaní regulácie lobingu neziskových organizácií viacero problémov. Nepáči sa mu, že pravidlá by mali platiť iba pre tretí sektor, za problematické považuje aj podľa neho vágne naformulovanú legislatívu. Ombudsman poslancom Národnej rady SR poslal i list, v ktorom im svoje pripomienky ozrejmil. TASR o tom informoval hovorca VOP Branislav Gigac.

„Reguláciu lobingu považujem za úplne legitímnu štátnu politiku, na ktorú nás dokonca vyzýva aj Európska únia. Zároveň však platí, že právna regulácia musí byť nastavená tak, aby nezasahovala neprimerane do základných práv a slobôd. Musí teda nájsť spravodlivú rovnováhu medzi ich uplatňovaním a dosahovaním legitímneho cieľa transparentnosti,“ myslí si Dobrovodský.

Ako hovorca dodal, VOP ocenil, že navrhovatelia upustili od zavedenia registrácie mimovládnych organizácií ako organizácií so zahraničnou podporou. Dobrovodský upozornil, že dotknuté subjekty budú mať povinnosť identifikovať svojich darcov a vykázať budú musieť všetky dary od právnických osôb. Ombudsman teda podľa Gigaca trvá na svojich výhradách najmä tých, ktoré sa týkajú ochrany osobných údajov.

So zámerom lobing regulovať prišiel poslanec za SNS Adam Lučanský, ktorý ho predložil ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o mimovládnych organizáciách. Tvrdí, že jeho reguláciou vo vzťahu k mimovládnym organizáciám sa zabezpečí vyvážené etické prostredie. Nezisková organizácia, neinvestičný fond i nadácia by podľa návrhu mali byť povinné vypracovať výkaz, ktorý by obsahoval prehľad príjmov a výdavkov, či prehľad o osobách, ktoré prispeli na jej činnosť.

V prípade nedodržania tzv. povinností transparentnosti by mala hroziť pokuta do 1000 eur, prípadne až do 10.000 eur či zrušenie organizácie.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno