„Zasadnutie na Slovensku bude podľa zatiaľ dostupných informácií historicky najpočetnejšie zastúpené, keďže máme potvrdenú účasť 15 z 24 žijúcich predsedov, vrátane aktuálneho predsedu 79. Valného zhromaždenia OSN Philemona Yanga a predsedu UNCPGA Hana Seung-Sooa,“ povedal minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). To, že Slovensko bude hostiť toto podujatie, je podľa neho dôkazom, že je rešpektovaným členom OSN.
Účastníci zasadnutia budú podľa MZVEZ viesť pracovné rokovania k súčasným globálnym výzvam, ktorých výsledkom má byť prijatie Bratislavskej deklarácie. Naplánované sú prijatia na úrovni najvyšších slovenských predstaviteľov – stretnutie s prezidentom SR Petrom Pellegrinim, pracovný obed s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) a zároveň stretnutia s ministrom Blanárom a jeho štátnym tajomníkom Marekom Eštokom.
UNCPGA bola založená v roku 1997 s cieľom podporovať úradujúceho predsedu Valného zhromaždenia OSN, poskytovať diplomatické skúsenosti a inštitucionálnu pamäť pre Úrad predsedu Valného zhromaždenia OSN a celkovo podporovať rozvoj medzinárodnej spolupráce, priblížil rezort diplomacie. Pokračoval, že stretnutia Rady sa konajú dvakrát ročne, a to raz v krajine súčasného predsedu UNCPGA a raz v krajine jedného z bývalých predsedov Valného zhromaždenia OSN. V pozícii predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v rokoch 2017 – 2018 pôsobil bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
„Podujatie, ktoré sa koná v roku 80. výročia vzniku Organizácie Spojených národov, je pre Slovensko významným medzinárodným uznaním. SR tým napĺňa jednu z priorít programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky v rámci aktívneho uchádzania sa o pozíciu nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na obdobie rokov 2028 – 2029,“ uviedlo MZVEZ.
Zdroj feed teraz.sk