Ako TASR informovala Michaela Bučeková z Múzea SNP v Banskej Bystrici, návštevníci sa pri príležitosti 70. výročia múzea u nich dozvedia len to „naj“: ktorý predmet je najstarší, ktorý sa reštauroval najdlhšie, ktorý je najtajuplnejší či najhrozivejší.
„Rovnako spoznajú cestu predmetu, z ktorého sa časom stane exponát v múzeu. Pripomenú si najvýznamnejšie aktivity a projekty Múzea SNP, ktoré počas jeho existencie oslovili tisíce ľudí nielen na Slovensku. Môžu sa prejsť skanzenom ťažkej bojovej techniky, ktorý je súčasťou Pamätníka SNP od jeho výstavby a kde im modelári ukážu svoje zručnosti v diaľkovom ovládaní modelov,“ priblížila Bučeková.
V Matejovom dome Stredoslovenského múzea (SSM) návštevníci odkryjú tajomstvá Banskej Bystrice pri príležitosti 770. výročia udelenia mestských práv a pokračovať v tom môžu aj v Thurzovom dome. Tam sa dá zájsť do Zelenej siene na koncert historickej hudby, aká znela v 16. a 17. storočí. V Tihányiovskom kaštieli SSM zasa ožíva pravek so sopkami a s dinosaurami. Záujemcom pripomenú sopečnú minulosť Slovenska pri dynamickom modeli sopky a tešiť sa môžu aj na nadrozmerný nafukovací model Zeme (Terralón) a zaujímavosti o našej planéte.
Pestrý program počas Noci múzeí a galérií pripravila aj Stredoslovenská galéria a Štátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici, Slovenská národná galéria na Zvolenskom zámku i Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene.
Zdroj feed teraz.sk