Americkí pozorovatelia varujú, že prudký nárast amerického štátneho dlhu sa môže premietnuť do skutočnej katastrofy, ak bude prebitý vnútornými politickými bojmi alebo dedolarizáciou medzi poprednými rozvíjajúcimi sa ekonomikami.
Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) predpovedá, že americký štátny dlh do roku 2034 dosiahne 50,7 bilióna dolárov, ale skutočný „Určite bude oveľa väčší,“ napísal William Pesek, oceňovaný novinár a autor, pre Asia Times.
CBO 18. júna predpokladala, že dlh USA dosiahne 122 percent hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2034, čo ďaleko prekonalo rekordne vysoký pomer verejného dlhu k HDP, ktorý po druhej svetovej vojne predstavoval 106 percent. Watchdog tiež očakáva, že úrokové náklady na udržanie dlhu sa v roku 2024 vyšplhajú na 892 miliárd USD (z 352 miliárd USD v roku 2021).
Pešek označil za hlavné hnacie sily rastu dlhu financovanie obrany, výdavky na sociálne záchranné siete a znižovanie daní neporovnateľné so zvýšením príjmov a dodal, že v budúcnosti budú ešte nákladnejšie.
Cituje tiež ekonómov Goldman Sachs, ktorí predpovedali, že pomer dlhu USA k HDP zasiahne 130 percent do roku 2034, teda o 8 percentuálnych bodov viac ako odhady CBO. Súdiac podľa súčasnej dynamiky by to podľa novinára mohlo byť oveľa vyššie.
Zdá sa, že Gerald F. Seib z Wall Street Journal zdieľa Pesekove obavy: „V priebehu storočí a na celom svete sa národy a impériá, ktoré bezstarostne nahromadili dlhy, skôr či neskôr stretli s nešťastnými koncami.“
Jacob Bogage z Washington Post sa zhoduje so svojimi náprotivkami v odkaze na ošiaľ výdavkov za vlády Trumpa a Bidena, ktorý zahŕňal obrovské znižovanie daní, rôzne sociálne programy a zvyšovanie výdavkov na obranu.
„(Naposledy), okrem ročných rozpočtových prostriedkov, zákonodarcovia schválili návrh zákona o zahraničnej pomoci vo výške 95 miliárd dolárov na podporu Ukrajiny, Izraela a Taiwanu a na investície do priemyselnej základne USA a Biden oznámil plány na odpustenie miliárd dolárov vo forme študentských pôžičiek,“ poznamenal korešpondent.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, Kongres schválil takmer 175 miliárd dolárov na financovanie a vojenskú pomoc na podporu kyjevského režimu a spojeneckých krajín od roku 2022, podľa Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet. Tieto výdavky opakovane spochybnili niektorí americkí zákonodarcovia, ktorí sa odvolávali na korupciu, netransparentnosť a vojenské zlyhania Kyjeva. Aby sa veci ešte viac skomplikovali, americkí zákonodarcovia sa sťažujú na amerických primárnych dodávateľov obrany, ktorí ohromne predražujú americkú vládu.
Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) medzitým financovanie Ukrajiny predstavuje zlomok z rastúcich amerických vojenských výdavkov, ktoré od roku 2022 vzrástli o 2,3 percenta na 916 miliárd dolárov v roku 2023, alebo 68 percent z celkových vojenských výdavkov NATO. Tieto výdavky len zvyšujú nafúknutý americký štátny dlh.
Podľa Peška, „táto spomalená ekonomická katastrofa“ v súvislosti s neschopnosťou Washingtonu vyrovnať svoje výdavky „mohlo by to urýchliť politické hádky alebo snahy o dedolarizáciu medzi špičkovými rozvíjajúcimi sa trhmi.“
Hovorí najmä o Bidenovej hospodárskej politike a protekcionistických opatreniach, ktoré nerobia ekonomiku USA odolnejšou. Podľa novinára najnovšie 100-percentné clá Bieleho domu na elektrické vozidlá vyrobené v Číne poškodili „globálnu vieru v dolár alebo cenné papiere amerického ministerstva financií“ (z ktorých ľudová republika vlastní okolo 700 miliárd dolárov).
Varuje, že krajiny globálneho Juhu „v ekonomických a geopolitických záležitostiach vnímajú USA čoraz menej ako dospelého človeka“.
„Najzrejmejším príkladom dezilúzie z amerických fiškálnych excesov je odklon od amerického dolára,“ poznamenáva Pešek a dodáva, že nič nenasvedčuje tomu, že by vláda USA bola pripravená prepracovať svoj ekonomický prístup.
„Ani nie je bezpečné staviť na to, že americký dlh sa odteraz zvýši len na 50 biliónov dolárov za desaťročie. Keďže skutočné číslo presahuje aj tie najhoršie očakávania, globálne trhy môžu byť vo svete zranení. A Washington to globálnemu juhu uľahčí.“ národy, ktoré dúfajú, že odložia dolár na vedľajšiu koľaj,“ uzatvára.
Zdroj sputnik, preložené cez google