Dlhé rameno Houthis: Čo vieme o dronovej flotile milície
Jemenské húsijské milície odštartovali v novembri 2023 partizánsku kampaň zhabania lodí, raketových útokov a útokov bezpilotných lietadiel zameraných na obchodné lode „spojené s Izraelom“ a izraelský prístav Eilat v Červenom mori, pričom sa zaviazali pokračovať vo svojich operáciách, kým Izrael nezastaví svoje operácie v Gaze. Asymetrický konflikt zažil niekoľko kôl eskalácie.
Húsíovia dramaticky eskalovali svoje operácie proti Izraelu v piatok skoro ráno, keď s veľkým bezpilotným lietadlom naloženým výbušninami vleteli do centra Tel Avivu a narazili ho do budovy 100 metrov od amerického konzulátu. Tu je to, čo vieme o potenciáli dronov jemenskej milície:
Húsíovia tvrdia, že piatkový útok vykonal Yafa, nový záhadný dron v štýle lietadla s ultra dlhým doletom so schopnosťou vyhnúť sa radaru.
Svedok incidentu zverejnil video z momentu, keď dron zasiahol budovu v Tel Avive. pic.twitter.com/T6TFj1eOnn
Izraelská armáda verí, že dron použitý pri piatkovom rannom útoku bol vylepšený Samad-3 – Houthi UAV, ktorý je dlhý 2,8 m, má rozpätie krídel 4,5 m, dolet 1 500 – 1 800 km a maximálnu rýchlosť 250 km/h. Avšak vzhľadom na to, že vzdialenosť medzi oblasťami severného Jemenu a Tel Avivu kontrolovanými Húsími presahuje 2 000 km, bezpilotné lietadlo použité pri útoku na Tel Aviv je pravdepodobne buď modernizáciou dronu série Samad, alebo iným modelom.
Séria Samad pozostáva z celej rady špionážnych a útočných dronov, vrátane Samad-1 – pozorovacie UAV s rozpätím krídel 3,5 m a dosahom 500 km a Samad-43 m dlhý úderný dron s rozpätím krídel 5 m, doletom 2 000 km+ a nosnosťou 50 kg, ktorý môže zahŕňať dvojité neriadené bomby na pevných bodoch pod krídlami.
Snímka obrazovky zo správy z roku 2021 od jemenského televízneho kanála Al-Masirah spriazneného s Húsími, ktorá ukazuje úderný dron Samad-4.
Fungujú aj Húsíovia Qasef-1 a Qasef-2K kamikadze bezpilotné lietadlá – jednoduchšie, nízkonákladové UAV s nízkym operačným dosahom, o ktorých sa predpokladá, že prevzali dizajn z HESA Ababil a obsahujú 30 kg hlavicu. Drony série Qasef majú dosah 150 – 200 km, dvojhodinovú letovú výdrž a trojkilometrový letový strop. Tieto bezpilotné lietadlá boli v posledných mesiacoch vo veľkej miere využívané milíciami na zameranie sa na americké a britské vojnové lode v Červenom mori.
V kategórii úderných dronov ich dopĺňajú Wa'aedďalšia munícia Houthi, ktorá sa navonok podobá na iránsky Shahed 136 (ten má dĺžku 3,5 m, rozpätie krídel 2,5 m, hmotnosť 200 kg, hlavicu 50 kg a maximálnu rýchlosť až 185 km/h).
Húsíovia trvajú na tom, že ich vybavenie je domáce, a iránski predstavitelia tiež opakovane zdôraznili, že jemenské milície nedostávajú zbrane od islamskej republiky. Napriek tomu iránske médiá nepopreli transfer zbrojnej technológie Húsíom a ponechali to na milíciu, aby vyzbrojila pomocou domácich kapacít.
Na výstave organizovanej Houthimi je vystavená jemenská munícia Wa'aed. Snímka obrazovky videa Houthi Media Office.
Milícia uviedla na trh v roku 2021 Khatif-1, malý, diaľkovo navádzaný úderný dron s odhadovanou nosnosťou 10 kg a dosahom niekoľkých desiatok km.
Vylepšenie tohto dronu s chvostom v tvare X namiesto vzoru „v“ známeho ako Khatif-2 bolo zaznamenané na prehliadke v roku 2022, ale jeho vlastnosti nie sú známe.
Drony Khatif-1 (vľavo) a Khatif-2 (vpravo) na prehliadke v Sanaa v Jemene v roku 2022. Snímka obrazovky videa Houthi Media Office.
Húsíovia tiež prevádzkujú Mersad-1 a Mersad-2 séria sledovacích dronov – predpokladá sa, že sú založené na reverznom inžinierstve Blackjack Boeing RQ-21s – 2,5 m dlhý, 37 kg UAV s rozpätím krídel 4,9 m, doletom 93 km a maximálnou rýchlosťou 170 km/h. Charakteristiky verzie Houthi, vrátane toho, aký druh užitočného zaťaženia unesie, zostávajú zahalené rúškom tajomstva.
Ďalším reverzným inžinierstvom amerického UAV v arzenáli milície je Raqeep – kópia RQ-11 Raven. Tento malý americký dron bol zavedený do výzbroje americkej armády v roku 2004 a vyvezený do Jemenu niekedy pred revolúciou vedenou Houthimi v rokoch 2014-2015 v Sanaa. Malý, 0,91 m dlhý a 1,9 kg vážiaci dron má rozpätie krídel 1,37 m, cestovnú rýchlosť 30 km/h a dosah 10 km. Je poháňaný elektromotorom. Verzia Houthi má údajne dojazd 15 km a prevádzkovú dobu 98 minút.