Nepriateľ ľudu (En Folkefiende, 1882) je hra čiastočne inšpirovaná skutočnými udalosťami. „Je to Ibsenova posledná hra, v ktorej sa snažil aktívne bojovať za spoločenské témy,“ približuje divadlo dielo nórskeho dramatika, spisovateľa a maliara, považovaného za najväčšieho nórskeho autora všetkých čias, ktorý bol zároveň zakladateľom realistickej drámy. „Jeho hry boli v čase jeho pôsobenia posudzované ako poburujúce, pretože kritizovali meštiansku spoločnosť a jej morálku, skrývajúcu sa za pozlátku,“ dodáva Divadlo Aréna.
Text hry Nepriateľ ľudu upravili Viliam Klimáček, Laura Fedorová a Rastislav Ballek, ktorý sa ujal aj réžie klasického dramatického diela. Hoci ho Ibsen napísal v roku 1882, tvorcovia inscenácie prízvukujú, že prináša nanajvýš aktuálne otázky: Má ten, kto vládne, pravdu? Oplatí sa bojovať za pravdu? A kto je skutočným nepriateľom ľudu?
Hlavná postava s autobiografickými črtami – dr. Tomáš Stockmann, lekár v kúpeľnom mestečku, zistí, že liečivá voda je znečistená a ohrozuje zdravie pacientov. Za svojím zistením, ktoré má potvrdené výsledkami z laboratória, si rázne stojí. Nepočíta však s tým, ako jeho zistenie a pevný postoj rozbúria život v meste. Stretnú sa záujmy skupín obyvateľov a predstaviteľov obce a kúpeľov. Svoju úlohu hrajú aj premenlivé postoje „nezávislej tlače“.
V inscenácii, ktorú Divadlo Aréna uvádza pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie a je súčasťou Občianskeho cyklu, hrajú Dávid Hartl, Ján Jackuliak, Gregor Hološka a Zdenka Kvasková.
Dramaturgičkou predstavenia je Saša Sarvašová, scénu a kostýmy navrhla Barbora Šajgalíková. Autorkou hudby je Barbora Tomášková.
Druhá premiéra sa uskutoční 18. novembra o 19.00 h.
Zdroj feed teraz.sk