20.6 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prípad Karapetyan svedčí o Pashinyanovom rastúcom autoritárstve – Arménsky zväzok

MOSKVA (Sputnik) - Zadržanie arménskeho podnikateľa Samvel Karapetyan je dôkazom rastúceho autoritárstva arménskeho premiéra Nikola Pashinyana, ktorý sa snaží utlmiť opozíciu pred parlamentnými voľbami...
HomeNezaradenéDiskusia pred Medzinárodným dňom islamského umenia spája významné kultúrne osobnosti

Diskusia pred Medzinárodným dňom islamského umenia spája významné kultúrne osobnosti

Sputnik usporiadal diskusiu za okrúhlym stolom pred 18. novembrom, Medzinárodným dňom islamského umenia. Konala sa ako videokonferencia a zhromaždili sa na nej rečníci z Moskvy (Rusko), Petrohradu (Rusko), Dauhy (Katar), Bejrútu (Libanon), Káhiry (Egypt) a Damasku (Sýria).

Medzi rečníkmi boli riaditeľ Štátneho múzea Ermitáž Michail Piotrovskij, riaditeľ Katarského múzea islamského umenia (MIA) Shaika Al-Nassr, generálny riaditeľ Múzea orientálneho umenia a vedúci výskumný pracovník Inštitútu orientálnych štúdií Ruskej akadémie vied Alexander Sedov , riaditeľ a zakladateľ Bejrútského centra fotografie, libanonsko-francúzsky fotograf Patrick Baz, vedúci oddelenia kultúry Moslimskej duchovnej autority Ruska a imám v mešite Moskovskej katedrály, etnológ Renat Abyanov a zástupca šéfredaktora Blízkovýchodná tlačová agentúra Salah ad-din Maghawry.
Rozhovor sa zameral na najnovšie trendy v islamskom umení a jeho budúcnosť, pričom rečníci sa venovali niekoľkým témam vrátane spôsobu fungovania múzeí v tejto oblasti, kontaktom Ruska s arabskými krajinami a ich spoločnými kultúrnymi projektmi, ako aj vyhliadkami na ďalšie spoločné výstavné projekty. s krajinami Blízkeho východu.
Michail Piotrovsky uviedol, že Rusko a arabské krajiny vytvorili značnú dynamiku pri podpore ich spolupráce. Riaditeľ Štátneho múzea Ermitáž pokračoval v rozpracovaní týchto projektov a hovoril o spolupráci s Ománskym múzeom.

„Vybudovali sme si veľmi pozitívny vzťah. Múzeum Ermitáž má celú miestnosť venovanú Ománu, zatiaľ čo Ománske národné múzeum má vlastnú miestnosť venovanú múzeu Ermitáž. V skutočnosti múzeum Ermitáž spustí svoju ďalšiu výstavu islamského umenia v Maskate už o niekoľko dní,“ zdôraznil Piotrovsky.
Obrátil sa na iné múzeá v oblasti Perzského zálivu a na silné väzby múzea Ermitáž s múzeom v Katare.
„Pripravujeme výstavu o svetle a svietidlách v islamskom umení a dúfame, že katarské múzeum sa s nami podelí o niektoré zo svojich exponátov.“ Pokiaľ ide o spoluprácu so Spojenými arabskými emirátmi a Saudskou Arábiou, pán Piotrovsky, ktorý tiež vedie Katedru orientálnych štúdií Štátnej univerzity v Petrohrade, povedal, že „prebiehajú konzultácie“. Pán Piotrovsky sa tiež podelil o svoj pohľad na výzvy, ktorým múzeá čelia v dnešnom prostredí, pričom argumentoval „Múzeá sa vždy snažili zachovať a chrániť kultúru počas konfliktov a iných náročných situácií.“
Riaditeľ Múzea islamského umenia Shaika Al-Nassr diskutoval o dôležitosti umožnenia múzeám zachovať si svoju úlohu ako integrálnej súčasti spoločenskej štruktúry Kataru. Pokiaľ ide o medzinárodnú spoluprácu, poďakovala Michailovi Piotrovskému za príležitosť spolupracovať so Štátnym múzeom Ermitáž. Povedala, že je potešená zo spolupráce s múzeom Ermitáž a dúfa, že táto spolupráca bude pokračovať a prinesie ďalšie spoločné výstavy. Shaika Al-Nassr poznamenala, že hlavné poslanie jej múzea spočívalo v zachovaní kultúrneho dedičstva islamského sveta a proaktívnej komunikácii s verejnosťou prostredníctvom vzdelávacích programov uľahčovaním kultúrnych výmen a dialógu.
Potom dostal slovo generálny riaditeľ Múzea orientálneho umenia Alexander Sedov, ktorý povedal, že jeho inštitúcia každoročne prezentuje výstavy islamského umenia. V roku 2025 usporiada dve veľké výstavy zaoberajúce sa islamským umením a úlohou Ruska v ňom v rôznych aspektoch.

„Počas výstavy s názvom Majstrovské diela islamského umenia vystavíme viac ako 100 exponátov, pričom osobitnú pozornosť budeme venovať islamskému umeniu v Rusku, teda v Dagestane, na Kryme a v Povolží. Bude to prvýkrát, čo verejnosť objaví mnohé z našich exponátov po reštaurovaní,“ upozornil Alexander Sedov s tým, že v rámci výstavného projektu s názvom „Inšpirovaný Koberec v Múzeu orientálneho umenia.“

Riaditeľ Bejrútského centra fotografie Patrick Baz hovoril o hlavných etapách vývoja fotografie ako umenia na Blízkom východe a uviedol, že sa chystá vstúpiť do novej etapy vo svojom vývoji. Keď si uvedomili dôležitosť fotografie pre islamské umenie, dokázali urobiť veľký krok vpred, argumentoval a dodal, že im to umožnilo stavať mosty medzi novými a tradičnými umeleckými formami, skúmať minulosť a dotýkať sa sociálnych otázok, pričom sú výzvou. stereotypy, vrátane kultúrnych stereotypov týkajúcich sa globálneho východu.
Renat Abyanov sa zameral na kultúrne projekty Moslimskej duchovnej autority tým, že kládol osobitný dôraz na moskovský kontext medzinárodnej recitácie Koránu. „Koná sa 22 rokov v Moskve a etablovala sa ako prominentná a rešpektovaná platforma s poprednými vedcami a výskumníkmi Koránu, ktorí sa zbiehajú na tomto podujatí. Súťaž vyhrala prestížne ocenenie Dubaj Award ako najlepšia súťaž v recitácii Koránu v nearabskej krajine, čo bol veľký úspech,“ povedal.
Zástupca šéfredaktora tlačovej agentúry pre Blízky východ Salah ad-din Maghawry zdôraznil dôležitosť zachovania islamského kultúrneho dedičstva pomocou špecializovaných vzdelávacích programov. Hovoril o dôležitosti podpory vzdelávacích programov o islamskom umení, vrátane školení, workshopov a iných iniciatív, oslovovaním verejnosti a jej rôznych sociálnych skupín. Ide najmä o podporu medzinárodnej spolupráce a spoluprácu so zahraničnými partnermi na týchto projektoch, zdôraznil.
Medzinárodný deň islamského umenia, ustanovený na 49. zasadnutí UNESCO v roku 2019, je určený na zvýšenie povedomia o minulých a súčasných formách umenia islamu, ako aj o prínose islamskej kultúry pre našu civilizáciu prostredníctvom umenia.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno