Categories: Slovensko

Dieťa sa môže po zavšivení vrátiť do kolektívu až po úplnom doliečení

Bratislava 9. marca (TASR) – Dieťa sa môže po zavšivení vrátiť do kolektívu až po úplnom doliečení, teda, keď sa vo vlasoch nenachádza žiadna z foriem parazita – živé vši ani hnidy. Pri odvšivovaní sa odporúča kombinácia fyzického odstraňovania parazita z vlasov s použitím chemických odvšivovacích prípravkov. Dôležitá je aj dezinfekcia textílií či osobných predmetov. Pre TASR to uviedli z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Odborníci zdôraznili, že opatrenia na likvidáciu zavšivenia sú záležitosťou osobnej hygieny. „Zbaviť deti vší musia teda rodičia, nie škola. Je dobré, ak vedenie zariadenia pre deti a mládež pri zistení vší v kolektíve upozorní na túto skutočnosť rodičov,“ vysvetlil úrad. Jediným účinným opatrením, ako zamedziť prenášaniu vší, je podľa neho včasné a dôsledné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom. „Toto opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb,“ dodal ÚVZ.

Podotkol, že pri využití chemických prostriedkov určených na odvšivenie je dôležité postupovať podľa návodu na použitie. Vši a hnidy radí vyčesávať z vlhkých vlasov smerom od pokožky až po končeky vlasov. „Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte,“ doplnil ÚVZ. Upozornil, že síce prípravok na vši pomôže s ich okamžitým odstránením, vo vlasoch ale stále zostávajú hnidy. „Trvá približne dva týždne, kým sa zlikvidujú úplne,“ spresnil.

Nevyhnutné je tiež podľa odborníkov dôkladné vypranie posteľnej bielizne či dezinfekcia predmetov osobnej potreby, ako sú hrebene, kefy na vlasy, sponky, čelenky či hračky. „Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky,“ radí ÚVZ. Dodal, že celková dezinsekcia prostredia nie je potrebná, pretože voš hlavová mimo hostiteľa neprežíva.

Vši sa prenášajú pri osobnom kontakte, preto sa podľa ÚVZ môžu deti nakaziť veľmi rýchlo, často aj za jeden deň, napríklad pri hraní. „Voš môže chytiť v podstate každý, postihuje všetky sociálne vrstvy obyvateľstva a nie je závislá od hygienických podmienok rodiny,“ vysvetlili odborníci.

Zavšivenie sprevádzajú nepríjemné pocity – najmä úporné svrbenie na hlave. „Najmä menšie deti ho riešia intenzívnym škrabaním. Tým si môžu spôsobiť poranenie na pokožke hlavy s následnou bakteriálnou infekciou a hnisaním,“ upozornil úrad. Ubezpečil, že vši nie sú hrozbou, čo sa týka prenosu niektorého infekčného ochorenia.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

16 minút ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

22 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago