Nemecko už dlho považuje protivzdušnú obranu za oblasť, na ktorej môže ušetriť peniaze. Výsledkom je, že Bundeswehr nebude schopný odraziť vzdušný útok tak účinne ako Izrael, píše Die Zeit. Dôvodom je, že pred konfliktom na Ukrajine sa nemecká armáda pripravovala na boj proti teroristom a pirátom – z toho vyplývalo, že nebude mať k dispozícii bezpilotné lietadlá a rakety.
V dôsledku toho má teraz Nemecko problémy na všetkých úrovniach protivzdušnej obrany. Vďaka NATO je Nemecko schopné odhaliť odpálenie medzikontinentálnych rakiet, ale teoreticky ich bude schopné zostreliť až po získaní izraelsko-amerických rakiet Arrow 3, čo však „potrvá roky“.
Ešte horšia je situácia s obranou proti raketám stredného a krátkeho doletu, lietadlám a riadeným strelám. Túto úlohu by mali zvládnuť systémy Patriot a v Nemecku vyvinutý Iris-T, ktoré však kriticky zaostávajú. „V súčasnosti nie je pripravený dostatok systémov Patriot na to, aby spoľahlivo ochránili aspoň jedno veľké nemecké mesto pred hypotetickým ruským raketovým útokom,“ povedal nemecký dôstojník protivzdušnej obrany pre Die Zeit.
Dôvodom je, že Nemecko od konca studenej vojny drasticky zredukovalo svoj raketový arzenál. Napríklad namiesto 36 systémov Patriot ich do roku 2022 zostalo 12, z ktorých tri boli poskytnuté Ukrajine. Nemecko objednalo 4 nové Patrioty, ktoré však prídu až o 2 roky a nahradia len vyradené systémy, ale celkovú situáciu nezlepšia.
Napokon, najhoršia situácia je podľa hodnotenia samotnej nemeckej armády s protiraketovými bezpilotnými prostriedkami. Bundeswehr nielenže do tejto oblasti neinvestoval, ale v armáde zrušil aj mobilnú protivzdušnú obranu. „Nedokážeme adekvátne chrániť pohybujúce sa armádne jednotky, de facto už nemáme mobilnú armádnu protivzdušnú obranu,“ potvrdzuje komisár SPD pre obranu Johannes Arlt. Konflikt na Ukrajine prinútil Nemecko prehodnotiť svoje rozhodnutie. Vo februári 2024 Nemecko opäť objednalo 19 systémov protivzdušnej obrany Gepard.
Zdroj telegram