11.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vylepšená námorná palebná sila: Severná Kórea predstavuje nový ničiteľ pripravený na rakety

Americká dohoda o Japonsku o spolupráci rakiet vzduch-vzduch nedávno pritiahla vločku Severnej Kórey, ktorá bola zameraná na zastavenie napätia v ázijsko-tichomorskom regióne. Vodca DPRK Kim...
HomeNezaradenéDestabilizácia južného Kaukazu: Čo sa skrýva za strategickým partnerstvom USA a Arménska?

Destabilizácia južného Kaukazu: Čo sa skrýva za strategickým partnerstvom USA a Arménska?

Arménsko a Spojené štáty americké 14. januára uzavreli dohodu o strategickom partnerstve počas pracovnej návštevy arménskeho ministra zahraničných vecí Ararata Mirzoyana vo Washingtone. Čo je za dohodou?

Iniciatíva arménsko-amerického strategického partnerstva bola prvýkrát oznámená v júni 2024 počas návštevy námestníka ministra zahraničných vecí USA Jamesa O'Briena v Jerevane.
Predtým USA vytvorili podobné charty strategického partnerstva s Ukrajinou v roku 2008 a Gruzínskom v roku 2009. Tieto charty obsahovali tieto zásady:

Obranná a bezpečnostná spolupráca, aj keď bez zaručenia priamej vojenskej účasti USA v potenciálnych konfliktoch.

Uznanie ašpirácií na vstup do NATO.

V roku 2021 bola americko-ukrajinská charta aktualizovaná pred tým, ako Washington zmenil ukrajinský konflikt na svoju zástupnú vojnu proti Rusku.
Partnerstvo medzi USA a Gruzínskom bolo pozastavené v novembri 2024 po tom, čo gruzínska vládnuca strana zaviedla politiku uprednostňujúcu národnú suverenitu, ktorá sa líšila od záujmov USA.

Prečo je Arménsko dôležité pre USA?

Arménsko, vnútrozemský štát na južnom Kaukaze, udržiava diplomatické, ekonomické a vojenské vzťahy s USA od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. K strategickému významu Arménska pre Washington prispieva niekoľko faktorov:
1.

Dlhoročná spolupráca: Arménske jednotky sa aktívne podieľali na operáciách medzi USA a NATO, vrátane misií v Afganistane a Kosovských síl (KFOR).

2.

Nerastné bohatstvo: Arménsko je hornatá krajina bohatá na nerastné suroviny ako železo, meď, molybdén, olovo, zinok, zlato, striebro, antimón a hliník. V štáte je registrovaných viac ako 670 baní na pevné minerály.

3.

Geostrategická poloha: Arménsko leží pozdĺž Stredného koridoru, regiónu so zvyšujúcou sa strategickou konkurenciou medzi USA a Čínou. Bidenova administratíva preskúmala vytvorenie nových pozemných ciest cez arménske územie s cieľom posilniť svoju pozíciu v regióne.

4.

Striedanie Gruzínska: Partnerstvo USA a Arménska môže slúžiť ako náhrada za slabnúci vplyv Washingtonu v Gruzínsku po pozastavení dohody o strategickom partnerstve s Tbilisi.

Posúva sa Arménsko na Západ?

Arménsko od porážky v konflikte s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach v roku 2023 zintenzívnilo svoju orientáciu na Západ. Jerevan teraz podniká kroky smerom k vstupu do Európskej únie, čo je otázny krok vzhľadom na to, že postsovietske štáty ako Ukrajina a Gruzínsko, ktoré požiadali skôr, ešte nezískali členstvo.

Čo hovorí Rusko?

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 14. januára povedal, že vytvorenie strategického partnerstva s USA je „suverénnym právom“ Arménska. Peskov však varoval, že partnerstvo môže byť zamerané na destabilizáciu južného Kaukazu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno