23.1 C
Bratislava
utorok, 22 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vyšetrovateľ inšpekcie vie, kto vytvoril nahrávku atentátnika

Bratislava 22. apríla (TASR) - Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) „vie presne“, ktorý policajt vytvoril nahrávku zadržaného atentátnika Juraja C. krátko po streľbe na...
HomeNezaradenéDesať percent domácností v Belgicku vlastní 55 % bohatstva krajiny

Desať percent domácností v Belgicku vlastní 55 % bohatstva krajiny

Brusel 8. januára (TASR) – Desať percent najbohatších belgických domácností vlastní 55 % čistého bohatstva krajiny. Potvrdzujú to najnovšie experimentálne štatistiky Národnej banky Belgicka (BNB) o rozdelení čistého bohatstva belgických domácností, uviedla v pondelok tlačová agentúra Belga.

Belga pripomenula, že údaje o takzvaných „účtoch distribučného bohatstva“ zverejnila aj Európska centrálna banka (ECB) na úrovni krajín eurozóny.

V prípade Belgicka tieto údaje ukazujú, že ak bohatstvo, ktoré v roku 2011 vlastnilo 10 % najbohatších domácností, predstavovalo 59 % belgického bohatstva, v roku 2023 sa tento pomer znížil na 55 %, čo je pod priemerom eurozóny. Za rovnaké obdobie sa podiel bohatstva vo vlastníctve najchudobnejších belgických domácností zvýšil zo 7 % na 8,4 %, pričom priemer eurozóny je na úrovni 5 %.

Takzvaný Giniho koeficient, ktorý sa používa na zohľadnenie prerozdelenia bohatstva v rámci populácie (čím je koeficient bližšie k číslu 1, tým je rozdelenie nerovnomernejšie), tiež vykazuje zlepšenie pre Belgicko. V 2. štvrťroku 2023 bol na úrovni 0,68, čo znamená mierne zlepšenie v porovnaní s 0,7 v roku 2018. Pre eurozónu je tento koeficient na úrovni 0,72.

BNB rovnako naznačila, že medián bohatstva domácností je v Belgicku takmer dvakrát vyšší ako je priemer eurozóny. Tento rozdiel sa vysvetľuje obmedzenejším nárastom cien na trhu s nehnuteľnosťami, vysokým podielom vlastníkov v Belgicku a menej výrazným nárastom belgických akcií.

Cieľom účtov distribučného bohatstva, ktoré sa zverejňujú každé tri mesiace, je spojiť údaje z národných sektorových účtov s údajmi z Európskeho prieskumu o finančnej situácii a spotrebe domácností (HFCS), ktorý sa vykonáva každé tri roky, aby sa lepšie pochopilo prerozdelenie bohatstva podľa domácností.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno