Slovenská kapela Hex mala tento názov pre štvrtý štúdiový album údajne nachystaný už na konci roka 1996. Vyšiel v ďalšom roku a predchádzali mu v rýchlom slede dva globálne triumfy, ktoré v domovskom krajinách Anglicku a Írsku tiež spĺňali parametre univerzálnej príťažlivosti. Aj preto majú čosi spoločné hitové piesne Vetroň, Som on (snežný pluh), Maťo a Linda, Valentín, Dana, Barrel of a Gun, It´s No Good, Useless, Discotheque, Staring at the Sun, Gone, či Please. A ešte to, že sa nachádzajú na albumoch, ktorým patrí významné miesto v tvorbe všetkých troch kapiel.
Pred 28 rokmi, 14. apríla 1997 priniesli „depešáci“ na trh Ultra, deviatu štúdiovku. Bola to ich druhá rebríčková jednotka v UK a v bohatej diskografii skupiny patrí medzi skvosty, hoci nie každá dobová recenzia bola nadšená. Depeche Mode však dokázali nahrať opäť silné piesne, ktoré neurazili poslucháča s priemernými, ani vysokými nárokmi a v druhej časti diela si aj zaexperimentovali. V kolekcii skupiny je Ultra cenný aj preto, že nasledoval po 4-ročnej pauze, vyplnenej vážnymi problémami charizmatického speváka Davea Gahana.
Depeche zverili producentskú taktovku Timovi Simenonovi, ktorý sa preslávil pod názvom projektu Bomb The Bass na prelome 80. a 90 rokov minulého storočia. Atakoval nielen čarty špecializované na elektronickú hudbu. Po kooperácii na albume Ultra sa síce ešte venoval hudobnej produkcii, ale potom sa usadil v Prahe a sedem rokov tam prevádzkoval vlastné bistro, zamerané na mäsové guľky.
Čiastočnú obmenu v hlavnom producentskom tíme urobili aj U2, album Pop vydali mesiac predtým. Zvukovo však nadviazali na predchádzajúce dva (Achtung Bany a Zooropa), teda nezostali len na ploche poslucháčsky otvoreného alternatívneho roku, prepojili to aj s prvkami tanečnej elektroniky. Ani Pop v šírke diskografie slávneho írskeho zoskupenia nepatrí medzi lídrov v obľúbenosti u kritiky a v dlhodobej predajnosti je v priemere. Lenže v čase vydania zožal veľký globálny úspech a stal sa rebríčkovou jednotku v desiatkach krajín, na čele s USA a Spojeným kráľovstvom.
Na rade boli Hex. Členovia kapely sa v širokom rozsahu vkusu stretávali v obdive k skupinám ako Cure, Depeche Mode a U2. Druhé dve vydali v prvej fáze roka Pop a Ultra, Hex po nich Ultrapop. K pesničkám pristúpili priamočiarejšie, ale nápadito a vdýchli im svieže aranžmány. Basgitarista Tomáš YXO Dohňanský pred tromi rokmi na multikultúrnom portáli gregi.net konštatoval: „Ultrapop bol pre nás ďalším zlomovým albumom. V hre bol aj koniec kapely, no nakoniec sme si povedali, že hudbu začneme robiť tak, ako príde. Na Slovensku v tom čase končila vlna danceflooru a my sme poskytli rádiám singel Vetroň, ktorý bol okamžite jedným z najhranejších. Začali nám pribúdať koncerty a ozvali sa opäť veľké vydavateľstvá. Platňa získala tzv. Slovenskú grammy – cenu ZAI v kategórii album roka 1997. Pribúdali postupne fanúšikovia a my sme sa začali venovať hudbe profesionálne.“
Zdroj feed teraz.sk