NEW YORK (Sputnik) – Americké akcie zažili najhoršie obchodné dni za takmer dva roky, pričom najcennejšie akciové indexy S&P500 a Nasdaq stratili každý približne 3 % v dôsledku obáv z možnej recesie najväčšej svetovej ekonomiky.
Index S&P 500, ktorý sleduje akcie 500 najväčších amerických spoločností, uzavrel deň so znížením o 2,99 %, čím predĺžil pokles o 2 % z predchádzajúceho týždňa.
Technologicky náročný index Nasdaq Composite, ktorý zahŕňa akcie ako Amazon, Apple, Netflix a Google, klesol o 3,4 %, čím sa za deň vzdal toho, čo stratil celý minulý týždeň.
Napriek prudkému poklesu trhu však generálny riaditeľ spoločnosti Sovereign Wealth Management Gary Korolev pre Sputnik povedal, že „Recesia nie je taká pravdepodobná, ako sa v tejto chvíli zdá, vzhľadom na to, že mnohé ekonomické údaje sa v skutočnosti zlepšujú.“
„V polovici cyklu ISM zvyčajne dochádza k poklesu a tento pokles zažívame práve teraz. Zvyčajne nasleduje pokračovanie zotavovania,“ poznamenal.
„Ak by bola recesia na obzore, videli by sme všeobecnejšie zníženie v celej krivke, pretože investori sa ponáhľajú do bezpečných aktív, teda dlhopisov investičného stupňa,“ povedal Korolev. „V takom prípade by sme tiež videli stúpajúcu rastovú výnosovú krivku… keďže investori sa ponáhľajú do krátkodobých bezpečných nástrojov.“
Akcie na Wall Street začali klesať ako desať kolkov na bowlingovej dráhe po augustovej správe o zamestnanosti, ktorá bola miernejšia, než sa očakávalo, ktorá vyvolala obavy z recesie.
Americké nepoľnohospodárske mzdy vzrástli v júli o 114 000 pracovných miest, čo je najmenší rast od rozmachu pracovných miest, ktorý sa začal po pandémii, informovalo v piatok ministerstvo práce. Nezamestnanosť medzitým vzrástla na 4,3 %, čo je najviac od decembra 2021.
Korolev ďalej zdôraznil, že súčasný voľný pád akciového trhu nie je udalosťou Black Swan, ale že volatilita bude pravdepodobne pretrvávať až do augusta.
„Je to do istej miery rutinné stiahnutie sa na trhoch na základe slabších ekonomických údajov. Zvyčajne sa to deje uprostred ekonomického oživenia. Nenazval by som to čiernou labuťou,“ povedal Korolev.
Korolev vysvetlil, že relatívne slabé ekonomické údaje, silný dolár a sila jenu podnietili súčasnú situáciu na globálnom akciovom trhu.
„Jen je finančná mena, takže keď sa stane menej dostupným, rizikové trhy sa uvoľnia,“ poznamenal. „Výpredaj v USA nasledoval po historicky najväčšom bodovom poklese japonského indexu Nikkei, ktorý bol spôsobený slabými ekonomickými číslami z USA.“
Obavy z recesie v USA narástli od júla, keď ministerstvo práce oznámilo, že počet miezd nepoľnohospodárov vzrástol len o 114 000, čo je najmenej od rozmachu pracovných miest, ktorý sa začal po pandémii. Nezamestnanosť medzitým vzrástla na 4,3 %, čo je najviac od decembra 2021.
Zdroj sputnik, preložené cez google