„Deň Európy je pripomienkou vízie, ktorá pred 75 rokmi spojila národy nášho kontinentu pre spoločný cieľ mieru, bezpečnosti, jednoty a prosperity. Slovensko je už 21 rokov súčasťou tohto úspešného projektu – nie sme len príjemcom výhod integrácie, ale aj aktívnym spolutvorcom európskych politík a smerovania Európskej únie (EÚ),“ poznamenal zastupujúci vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Radim Dvořák.
Mieni, že v súčasnom svete plnom výziev si treba uvedomovať silu spolupráce, ktorú jednotná Európa predstavuje. „Deviaty máj nám každoročne pripomína jej význam pre zachovanie stability a udržateľného rozvoja. Tento deň symbolizuje odhodlanie budovať Európu ako priestor slobody, bezpečia a príležitostí pre všetkých občanov,“ dodal.
Deň Európy oslavuje aj Slovensko. Tento rok boli pre verejnosť naplánované dve veľké podujatia plné súťaží, umenia či diskusií. Prvé sa konalo 7. mája v Bratislave a druhé sa uskutoční 12. mája v Košiciach.
Deň Európy odkazuje na deklaráciu francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana, ktorú predstavil 9. mája 1950. Hovorila o vytvorení európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý by dohliadal hlavne na výrobcov týchto strategických surovín a prispel tým k zabezpečeniu mieru v Európe. Návrh sa považuje za začiatok budovania Európskej únie. Jej zakladajúcimi členmi boli Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. K prvému rozšíreniu došlo v roku 1973. Slovensko do EÚ vstúpilo v roku 2004.
Zdroj feed teraz.sk