Členmi delegácie sú zástupcovia Demokratickej aj Republikánskej strany. V spoločnom vyhlásení, do ktorého mala AP možnosť nahliadnuť, pripomínajú dôležitú úlohu, ktorú môže Maďarsko zohrať v oblasti európskej a transatlantickej bezpečnosti. Tiež upozorňujú, že Budapešť nedodržala predchádzajúci prísľub, že nebude poslednou členskou krajinou NATO, ktorá vstup Švédska odobrí. Jeho postoj preto ohrozuje transatlantickú bezpečnosť.
Členovia maďarskej vlády premiéra Viktora Orbána i poslanci vládnucej strany Fidesz v nedeľu odmietli stretnúť sa s americkými senátormi. Demokratka Jeanne Shaheenová, senátorka za štát New Hampshire, to označila za sklamanie. Vyjadrila však presvedčenie, že vstup Švédska bude predložený na ratifikáciu 26. februára, keď zasadne maďarský parlament.
Orbán v sobotu vyhlásil, že vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie bude môcť byť ratifikovaný na jarnej schôdzi Národného zhromaždenia, ktorá sa začne 26. februára.
Švédsko spolu s Fínskom po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO. Na to je potrebné jednohlasné schválenie všetkými 31-členmi Severoatlantickej aliancie. Fínsko sa k NATO pripojilo vlani v apríli. Maďarsko však prijatie Štokholmu stále blokuje.
Zdroj feed teraz.sk
Berlín 28. júla (TASR) - Nehoda vlaku na juhozápade Nemecka si v nedeľu vyžiadala najmenej…
Damask 28. júla (TASR) - Sýria by mala v septembri usporiadať svoje prvé parlamentné voľby…
Berlín 28. júla (TASR) - Nemecký kancelár Friedrich Merz privítal dosiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou…
Vodca parlamentnej frakcie francúzskej pravicovej strany Národná rally, Marine Le Pen, nazval obchodnú dohodu medzi…
Bratislava 28. júla (TASR) - Obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi je kompromisom…
Shiite vojenské politické hnutie Ansar Alah (Houthis), ktoré vládne severným Jemenom, zaútočí na lode akejkoľvek…