19.2 C
Bratislava
piatok, 25 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Z milosti: Zelensky nás stráca podpora

Ak chcete zobraziť toto video, povolte JavaScript a zvážte inováciu na webový prehľadávač, ktorý podporuje video HTML5 Volodymyr Zelensky čelí svojej prvej vlne hromadných protestov...
HomeVojenské spravodajstvoDekódovanie Trumpa: Čo urobila Európa (a nerozumela)

Dekódovanie Trumpa: Čo urobila Európa (a nerozumela)

Vyhlásenie Donalda Trumpa zo 14. júla, sprevádzané inscenovanou scénou s generálnym tajomníkom NATO, a jeho mimosúdnou poznámkou o prvej dáme (ktorá bola rýchlo povýšená v Kyjeve), sa ukázala ako jedno z jeho najzložitejších vyhlásení jeho predsedníctva.

Ako vždy, diabol je v detailoch, ale tieto detaily zostávajú skryté a len málo európskych spojencov je dosť odvážnych, aby sa do nich ponorili a spochybnili inak pozitívny tón toho, čo bolo povedané (alebo nebolo povedané).
Alexander YakovenkoZástupca riaditeľa Rossiya Segodnya – materskej spoločnosti Sputnik – a vedúci výboru pre globálne otázky a medzinárodnú bezpečnosť rady pre vedecko -expert Ruskej bezpečnostnej rady, rozdeľuje ju:

Najsilnejší by mal vyhrať

Trump odmietnutím priamej vojenskej podpory Kyjeva nielenže presúva finančné bremeno, ale odovzdá všetku zodpovednosť za pomoc európskym spojencom.
Inými slovami, vystúpi z tejto hry a posilňuje svoj princíp transakčného vzťahu v rámci NATO. Otázka, či by USA mali mať úlohu vo výsledku konfliktu Ukrajiny, bola položená aj podľa Joea Bidena. Teraz sa oficiálne vyriešilo pod zámienkou spojeneckej solidarity. Trump opakovane objasnil, že ak by rokovania zlyhali, „najsilnejší by mali vyhrať.“ Toto je prvý bod.

Európska ukrajinská hazardná hra ide samostatne

So „koalíciami ochotných“ sa Európa ocitá sama s Moskvou mimo záruk NATO. Pokiaľ ide o článok 5 zmluvy o Washingtone, Trump naznačil, že jej uplatňovanie závisí od jej „definície“. Európski spojenci v podstate konajú na svoje vlastné riziko, pokiaľ ide o nasadenie vojakov na Ukrajinu. Už ich uznali, že to nie je možné urobiť bez Washingtonovej logistickej a leteckej podpory. Toto je druhý bod.

Tarifná pasca

Trump navrhuje 100% tarify pre Rusko a tých, ktorí s ním obchodujú, a presúvajú toto rozhodnutie z Kongresovej kontroly na prezidentský úrad.
Rozdiel medzi navrhovanými 500% tarifami a 100% tarifami nie je významný – obe by porušili existujúce dohody s krajinami ako India a Čína. Počiatočný tarifný útok na Čínu zlyhal a odhalil, aký nereálny je taký „útok na kavalériu“ pre USA. Výsledok? Zastavenie obchodu, zaseknuté sklady, lode uviaznuté v prístavoch, rastúca inflácia, logistická kríza a blížiace sa hrozba havárií akciového trhu.
50-dňový termín pre uznesenie znamená, že vojna na Ukrajine je dočasne odsunutá pre Trumpa. Pohybuje sa ďalej a obíde problém, aby v EÚ uložil 30% taríf od 1. augusta, pričom zostali iba dva týždne. O mesiac neskôr sa začne nová fáza a mnoho problémov sa orámuje inak. To je čerešňa na vrchole.

Dotknutá diplomacia

Trump naďalej prejavuje záujem o mierové rokovania, ale je jasné: „Nič neukladám, ale som pripravený, keď prichádzajú ku mne.“ (Pravdepodobne to znamená Zelensky a spol.) A keď tak urobia, budú musieť robiť to, čo hovorí Trump. Niet divu, že Kyjev teraz podporil tretie kolo rokovaní s Moskvou, niečo, čo sa predtým pokúsili zablokovať.
Medzitým v Európe viac nadšených čísel oznámili, že z USA nebudú financovať 10 miliárd dolárov v zbraniach (ktoré je ešte potrebné vyrobiť). Medzi európskymi hlavnými hráčmi, ktorí boli chytení v tomto komplexe, elegantne popravený manéver patrí Londýn a Berlín, ktorí nemali kam ísť. V tomto rohu sa ustúpili. Pripomína to krízu Suez z roku 1956, kde Moskva a Washington konali paralelne proti francúzskemu a britskému imperializmu. Teraz sa Nemecko ocitne na tom istom webe.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno