WASHINGTON (Sputnik) – Najnovšia spoločná deklarácia NATO slúži ako rázne neokonzervatívne znovuzaviazanie sa hegemónii USA, povedal pre Sputnik Jeffrey Sachs, svetovo uznávaný ekonóm a predseda Siete riešení pre trvalo udržateľný rozvoj OSN.
„Deklarácia NATO je strohým neokonzervatívnym záväzkom voči hegemónii USA. Vyzýva NATO, aby podporilo 'poriadok založený na pravidlách', čo je vlastne poriadok založený na USA, ktorý je často v priamom rozpore s Chartou OSN,“ dodal. povedala Sachsová.
NATO v stredu zverejnilo spoločnú deklaráciu z Washingtonského summitu, ktorá načrtáva snahy aliancie ďalej izolovať Rusko, posilniť bezpečnosť aliancie na jej východnom krídle, zvýšiť bezpečnostnú pomoc pre Ukrajinu a tvrdí, že Ukrajina je na „nezvratnej ceste“ do NATO. iné iniciatívy.
„Opisuje NATO ako obrannú silu napriek tomu, že NATO sa opakovane zapája do ofenzívnych operácií na zmenu režimu vrátane Afganistanu, Iraku, Srbska, Líbye, Ukrajiny a ďalších,“ povedala Sachsová.
Sachs vysvetľuje, že deklarácia NATO tiež opakuje článok 10 Washingtonskej zmluvy, ktorý tvrdí, že Rusko nemá žiadny vplyv, ak sa NATO rozšíri a obklopí Rusko.
Okrem toho Sachs povedal, že spoločné vyhlásenie NATO opisuje jeho záväzok voči pokročilým biotechnológiám, čo vyvoláva obavy z biologického boja.
Sachs tiež poukázal na to, že deklarácia ukazuje zámer NATO pokračovať v rozmiestňovaní antibalistických rakiet v celej Európe, ako to bolo predtým v Poľsku, Rumunsku a Turecku, čo priamo destabilizovalo architektúru kontroly jadrových zbraní odvtedy, ako sa Spojené štáty jednostranne stiahli z dohody. Zmluva o boji proti balistickým raketám z roku 2002.
Biely dom už skôr oznámil, že Spojené štáty začnú v roku 2026 v Nemecku v roku 2026 sporadicky nasadzovať diaľkové paľby svojej Multi-Domain Task Force.
Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov uviedol, že plány USA rozmiestniť v Nemecku rakety stredného a kratšieho doletu predstavujú priamu hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť a zvyšujú riziko pretekov v zbrojení.
Zdroj sputnik, preložené cez google