WASHINGTON (Sputnik) – Dedolarizácia globálnej ekonomiky už prebieha a deje sa to ako priamy dôsledok politiky USA, povedala pre Sputnik nezávislá kandidátka do Senátu USA Diane Sareová.
„Myslím si, že sa to deje. Deje sa to. A nemusí to tak byť, ale kvôli našej politike si myslím, že ľudia naozaj nemajú na výber,“ povedala Sare, ktorá kandiduje za jednu z nových York má dve miesta v Senáte USA.
Na otázku, či je možné tento proces zvrátiť, Sare povedal, že „racionálna“ americká vláda by mohla byť schopná zvrátiť príliv.
„Alebo možno nie. Viete, možno by to tak nemalo byť,“ povedala. „Možno má väčší zmysel mať kôš mien.“
Sare poznamenala, že osemnásobná nezávislá prezidentská kandidátka London Larouche, s ktorou spolupracovala 32 rokov, požadovala fixné výmenné kurzy, aby sa eliminovala schopnosť ľudí špekulovať navzájom s menami a ničiť národné ekonomiky.
„Myslím si, že ak by Spojené štáty mali politiku, ktorú jasne zamýšľali naši otcovia-zakladatelia, Hamilton, náš prvý minister financií John Quincy Adams, dokonca aj Lincoln alebo John F. Kennedy, toto by sa nestalo. je to moment,“ dodal Sare.
Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore s Tuckerom Carlsonom označil používanie dolára zo strany USA ako nástroja zahraničnej politiky za jednu z najväčších strategických chýb vedenia USA. Dokonca aj americkí spojenci teraz znižujú svoje rezervy v amerických dolároch, zdôraznil Putin.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo februári uviedol, že prebieha dedolarizácia ruského zahraničného obchodu, pričom približne 90 % všetkých vzájomných platieb s Čínou a približne 50 % s Indiou sa uskutočňuje v národných menách.
Guvernér americkej centrálnej banky Christopher Waller povedal, že dominancia amerického dolára pravdepodobne zostane aj napriek titulkom o obchodných blokoch, kryptomenách a sankciách, ktoré údajne podkopávajú jeho postavenie ako svetovej rezervnej meny.
USA a Rusko majú produktívne spôsoby spolupráce v prospech ľudstva
Existujú potenciálne spôsoby produktívnej spolupráce medzi Ruskom a Spojenými štátmi, ktoré by mohli byť prospešné pre ľudstvo, povedala pre Sputnik nezávislá kandidátka do amerického Senátu z New Yorku Diane Sareová.
„Myslím si, že existujú veľmi, veľmi produktívne spôsoby, ktorými by Rusko a Spojené štáty a ďalšie štáty s vyspelými vedeckými kapacitami mohli spolupracovať, čo by malo pre ľudstvo veľké výhody,“ povedal Sare. „Ak by sme to začali presadzovať a na tomto základe sa navzájom spájať, mohli by sme túto vojnovú rétoriku a vojnové akcie zahodiť.“
Sare poukázal na to, že príkladom úspešnej spolupráce medzi krajinami bola práca na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Sare okrem toho povedal, že Moskva a Washington musia obnoviť rozhovory o kontrole zbrojenia.
„Naozaj by sme mali hovoriť o úplnom zbavení sa jadrových zbraní,“ povedala. „Viete, máme určité hrozby, ktoré by nás všetkých mali znepokojovať, ako sú kométy, meteority, asteroidy, veci, ktoré by sa mohli zraziť so Zemou a byť naším koncom. A úprimne povedané, nemáme veľmi dobré systémy.“ odhaliť všetky tieto veci.“
Začiatkom apríla správca NASA Bill Nelson povedal, že vesmírna agentúra požiadala Kongres o dodatočné núdzové finančné prostriedky na začatie prípravy kozmickej lode na deorbitu ISS a jej bezpečnú prepravu na Zem po roku 2030, ak sa dovtedy vesmírna spolupráca s Ruskom preruší.
Súčasné plány počítajú s tým, že NASA a ruská štátna vesmírna korporácia Roskosmos budú úzko spolupracovať na bezpečnom obehnutí ISS tak, aby jej úlomky neohrozovali žiadne obývané oblasti na Zemi. Vzhľadom na súčasné napätie v americko-ruských vzťahoch však NASA nemôže brať ako samozrejmosť, že prebiehajúca spolupráca s Roskosmosom bude bezpečne pokračovať do neurčitej budúcnosti.
USA by mohli reformovať globálnu ekonomiku s Ruskom, Čína, keby nebola taká nepriateľská
Spojené štáty by mohli spolupracovať s Ruskom, Čínou a ďalšími mocnosťami na transformácii globálneho ekonomického systému, ak by opustili svoje nepriateľstvo a finančnú vojnu, povedala pre Sputnik nezávislá kandidátka do amerického Senátu z New Yorku Diane Sareová.
„Naozaj si myslím, že keby sme neboli takí nepriateľskí voči mnohým národom, radi by sme spolupracovali s Ruskom, Čínou, ďalšími významnými ekonomickými mocnosťami, Japonskom, na reorganizácii transatlantického systému. Ak to neurobíme a budeme pokračovať v sankcie voči ľuďom a kradnutie ich peňazí, uvidíme, čo vidíme,“ povedal Sare.
Niektoré krajiny teraz opúšťajú americký dolár a nachádzajú iné spôsoby obchodovania, ktoré sú spoľahlivejšie, poznamenala.
„Nie je to preto, že by ľudia boli proti Spojeným štátom ako takým, ale preto, že nemajú v úmysle výrazne narušiť svoju ekonomiku kvôli finančnej vojne, ktorú sa im snažíme vnútiť,“ povedal Sare.
Varovala tiež pred bublinou derivátových záväzkov v držbe Londýna a Wall Street, ktorá sa odhaduje na dve bilióny dolárov.
Sare to nazval „akýmsi hnacou silou vojny“ a odmietol myšlienku, že USA „stále môžu byť globálnym hegemónom nejakým spôsobom vojenskou silou, aj keď to tiež nefunguje tak dobre“.
„Budeme musieť čeliť skutočnosti, že na splnenie týchto záväzkov nie sú dve bilióny dolárov. A tu môže vláda zasiahnuť a pretriediť banky,“ uviedla.
Ruský prezident Vladimir Putin na plenárnom zasadnutí Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade povedal, že USA rozbíjajú svoj vlastný „nástroj veľkosti“ – americký dolár. USA „vlastnými rukami“ odtláčajú globálnych ekonomických hráčov od dolára, poznamenal. K posunu od dolára aj tak dôjde v dôsledku zmenšovania americkej ekonomiky, ale USA tento proces urýchľujú, povedal Putin.
Zabavenie ruských aktív, ktoré sa odrazí na Washingtone, odrádza od obchodovania s USA
Zabavenie ruských aktív na Západe spôsobí úder Washingtonu, pretože zvýši nedôveru iných krajín voči Spojeným štátom a odradí obchod s krajinou, povedala pre Sputnik nezávislá kandidátka do Senátu USA Diane Sareová.
„Je to niečo ako naše skvelé sankcie. Všetko, čo robíme týmto spôsobom, sa jednoducho obráti naruby, a to je to, čo hovorím o klamlivej kvalite niektorých našich politikov,“ Sare, ktorá sa uchádza o jedného z nových York má dve miesta v americkom Senáte, povedal.
Sare prirovnal situáciu k situácii, v ktorej ľudia vkladajú peniaze do banky, ktorá ich nakoniec ukradne.
„Skoro nikto nebude chcieť vložiť svoje peniaze do banky,“ vysvetlila. „Takže, ak svojvoľne povieme, že sa môžeme zmocniť majetku ľudí, tak nám čoskoro nikto nebude veriť a nikto s nami nebude chcieť obchodovať.“ ľudia to nemôžu zvážiť.“
Začiatkom júna sa krajiny G7 na summite v Taliansku dohodli na štruktúre pôžičiek s cieľom poskytnúť Ukrajine najmenej 50 miliárd dolárov s využitím výnosov generovaných z úrokov zo zmrazených aktív Ruska.
Po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári 2022 Európska únia a G7 zmrazili takmer polovicu ruských devízových rezerv, čo predstavuje približne 300 miliárd eur (325 miliárd USD). Moskva tvrdí, že akékoľvek pokusy skonfiškovať ruský majetok predstavujú krádež a porušenie medzinárodného práva.
Zdroj sputnik, preložené cez google