15.4 C
Bratislava
streda, 7 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Dážď v SR je viac než nutný, normálna vlaha je len na 3 % územia

Bratislava 7. mája (TASR) - Poľnohospodári čakajú na dážď aj počas nasledujúcich dní. Normálne vlahové podmienky sú len na 3 % územia Slovenska. Pestovatelia...
HomeEkonomikaDážď v SR je viac než nutný, normálna vlaha je len na...

Dážď v SR je viac než nutný, normálna vlaha je len na 3 % územia

Bratislava 7. mája (TASR) – Poľnohospodári čakajú na dážď aj počas nasledujúcich dní. Normálne vlahové podmienky sú len na 3 % územia Slovenska. Pestovatelia už stihli zasiať a zasadiť väčšinu plodín, pre ktoré sú zrážky nevyhnutné. Vodu budú plodiny potrebovať aj potom, ako sa skončí prechodné ochladenie sprevádzané zrážkami. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Upozornila, že Slovenský hydrometeorologický ústav vo svojom monitoringu sucha (stav k 4. máju) uvádza, že nedostatok vlahy je takmer na celom území Slovenska. Normálne podmienky sú len na 3 % celkovej plochy. Deficit pôdnej vlahy je najvyšší, na úrovni -60 až -100 milimetrov (mm) lokálne na Považí, Orave, hornej Nitre a v Malých Karpatoch. V povrchovej vrstve je výrazné až extrémne sucho ojedinele na západe a severe Slovenska. V hlbšej vrstve je extrémne sucho najmä na severovýchode Slovenska, na Orave, Považí, Turci, hornej Nitre a lokálne aj v Malých Karpatoch a na Záhorí. Nadbytok vlahy pozorujú meteorológovia do +20 mm lokálne v okolí Medzilaboriec.

Holéciová informovala, že poľnohospodári naďalej pokračujú v jarných prácach. Podľa aktuálneho monitoringu SPPK z celoslovenského hľadiska už stihli do pôdy vysiať 80 % všetkých jarných obilnín, 76 % slnečnice, 95 % cukrovej repy a 56 % všetkých olejnín. Jarné práce sa tak predovšetkým v nižšie položených oblastiach postupne blížia ku koncu. Zasiať alebo zasadiť chýba už len 13 % všetkých plánovaných plodín, ktoré idú do pôdy počas jarných týždňov hlavne vo vyššie položených regiónoch.

Poľnohospodári podľa hovorkyne najviac pokročili pri sejbe cukrovej repy. Napríklad v nitrianskom, trnavskom alebo levickom regióne je už vysiata na 100 %. S touto plodinou finišujú už aj poľnohospodári z oblasti Bratislavy, Malaciek, Pezinka alebo Senca. Cukrová repa sa pre postupné otepľovanie pestuje už aj vo vyšších nadmorských výškach. Kým napríklad v oblasti Banskej Bystrice ju ešte pred niekoľkými rokmi do osevných plánov nezaraďovali vôbec, dnes ju už pestujú a hoci tamojšie podniky nedosahujú veľké výnosy ako na juhu, je to pre nich zaujímavá alternatíva. Dokonca cukrovú repu pestujú už aj v oblasti Turca, kde ju podľa monitoringu SPPK počas tejto jari plánovali vysiať na ploche 160 hektárov.

Počas jari sa podľa Holéciovej nielen seje a sadí, ale sa aj ošetruje pôda a postupom času sa začínajú zbierať prvé krmoviny pre zvieratá. Trebišovskí poľnohospodári na prelome apríla a mája začali s tzv. zelenou žatvou, teda zberom krmovín. Postupne sa k nim pridávajú aj pestovatelia z ďalších oblastí krajiny, napríklad zo Sobraniec alebo Michaloviec.

Hovorkyňa SPPK dodala, že pestovatelia, ktorí majú napojenie na fungujúce závlahové sústavy, priebežne, podľa vývoja počasia, vzchádzajúce plodiny zavlažujú.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno