Rezort zopakoval, že ČR je za úplné zrušenie alebo posunutie systému obchodovania s emisnými povolenkami v oblasti dopravy a budov, avšak v tomto nie je v EÚ dostatočná zhoda. Praha preto pripravila kompromisný návrh s požiadavkami na záruky, aby bolo obchodovanie predvídateľné a nemalo negatívny vplyv na ľudí.
„Stále platí, že najlepšie by bolo nové emisné povolenky úplne zrušiť alebo odložiť, na to však, bohužiaľ, nemáme potrebnú väčšinu. Česká republika preto postupuje v krokoch a vypracovala spoločný dokument, takzvaný non-paper, ktorý navrhuje konkrétne úpravy ETS 2 a ktorý už podpísala kvalifikovaná väčšina štátov Únie, čo jasne ukazuje, že naše obavy nie sú ojedinelé,“ povedal premiér Petr Fiala.
Česko v iniciatíve podporilo napríklad Nemecko, Taliansko, Španielsko, Poľsko či Rakúsko. Česká vláda o návrhu podľa rezortu životného prostredia s EK rokovala a tá podľa ministerstva tlak členských štátov a potrebu úpravy vníma.
Podľa českého ministra životného prostredia Petra Hladíka v dokumente napríklad žiadajú pravidelné zverejňovanie informácií o tempe zavádzania bezemisných technológií, aby to malo pozitívny vplyv na cenu povoleniek, či včasný začiatok aukcií v roku 2026, aby sa znížila neistota cien za rok 2027.
„Ďalej ide o nástroj na stabilizáciu trhu (MSR), ktorý uvoľní dodatočné množstvo povoleniek, ak by ich bol na trhu významný nedostatok. Tento nástroj by mal byť posilnený a zefektívnený, aby nehrozili situácie s vysokými cenami. Na trh by tak malo byť možné umiestniť viac povoleniek, než s koľkými sa dnes počíta, a zároveň by bola možnosť uvoľniť povolenky navyše kedykoľvek v prípade potreby, nielen raz za rok,“ spresnil Hladík.
(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)
Zdroj feed teraz.sk