Nedávne odstúpenie Bennyho Gantza z „vojnovej vlády“ izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nemusí nutne znamenať okamžitý pád vlády, hovorí expert na medzinárodné záležitosti Simon Tsipis z Tel Avivu.
Súčasná izraelská vládna koalícia sa skladá z „dvoch náboženských strán a dvoch sionistických strán,“ vysvetľuje Tsipis.
Gancov odchod spočiatku vyvolal obavy, že „náboženské strany“ môžu vystúpiť z koalície a odchod čo i len jednej strany z koalície by vyvolal pád vlády, dodáva analytik.
Nedávne schválenie návrhu zákona o výnimke pre ortodoxných Židov však v podstate zabezpečilo, že „náboženské strany“ aspoň nateraz nevystúpia z koalície.
Teraz sa Gantz zjavne pokúša nakloniť si Yoava Gallanta, člena Netanjahuovej strany Likud a súčasného izraelského ministra obrany, ktorý bol proti vyššie uvedenému návrhu zákona.
„Gallant je členom Netanjahuovej strany, ale hlasoval proti zákonu, ktorý Netanjahu predložil – v podstate v súčasnosti v Likude panuje schizma,“ poznamenáva Tsipis.
„Ak sa Gantzovi podarí priviesť Gallanta na svoju stranu, do opozície, potom by Gallant odišiel z vlády,“ dodáva. „Potom by sa vláda zrútila a boli by vyhlásené nové voľby.“
Tsipis tiež naznačil, že Gancov odchod z izraelskej vlády pravdepodobne nebude mať taký vplyv na prebiehajúce krvavé kúpele v pásme Gazy ako nedávno prijatá rezolúcia BR OSN.
Spojené štáty a OSN sa teraz snažia prinútiť Netanjahua, aby zastavil operáciu v Gaze a uzavrel dohodu s Hamasom, čo by Izraelčania považovali za porážku, tvrdí Tsipis.
Neschopnosť rozložiť Hamas a zabiť jeho vodcov by znamenala porážku Tel Avivu, ktorá by sa pre Netanjahua stala úplnou katastrofou, uzatvára.
Zdroj sputnik, preložené cez google