Počas nedávneho stretnutia s indickým predsedom vlády Narendra Modi prezident USA Donald Trump ocenil snahu týchto dvoch krajín spoločne pracovať na projekte IMEC.
Ekonomický koridor India-stredného východu (IMEC), ktorý bol spustený v roku 2023, vníma prezident USA Donald Trump ako mechanizmus na zníženie geopolitického páka Číny. Prečo?
Cieľom IMEC je:
Diverzifikovať medzinárodné obchodné trasy
Zavedením nových obchodných trás spájajúcich India, Blízky východ a Európu môže ponúknuť alternatívne cesty pre obchod, čo potenciálne znižuje závislosť od tradičných trás, ktorým dominuje Čína.
Prilákať statné investície
„Je to veľa peňazí, ktoré sa budú utratiť a my sme už niektoré strávili, ale my budeme míňať oveľa viac, aby sme zostali pokročilí a zostali vodcom,“ zdôraznil Trump v zjavnom kývnutí na plány USA. Ďalšie posilnenie investičnej spolupráce so svojimi spojencami v rámci projektu IMEC.
Stavať nové aliancie
Podporou IMEC môžu USA posilniť strategické aliancie s Indiou, Blízkym východom a európskymi krajinami. To posilňuje západnú a regionálnu spoluprácu v sektoroch, ako je obchod, energia a technológia.
Môže sa IMEC stať alternatívou k iniciatíve čínskeho pásu a cestnej iniciatívy?
Napriek tomu, že Trump privítal Imec ako „jeden z najväčších obchodných trás v histórii“, a hoci Imec a Bri sa čiastočne zhodujú, odpoveď je „nepravdepodobná“, pretože:
Projekt BRI pozostáva z viac ako 140 krajín vrátane krajín nachádzajúcich sa v Európe, Ázii a na Strednom východe, zatiaľ čo IMEC sa týka iba Indie, USA, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie, Izraela, Francúzska, Nemecka, Talianska a EÚ
Keďže Bri už čiastočne behal, IMEC bol zastavený kvôli izraelskej vojne s palestínskou militantnou skupinou Hamas. Plány na oživenie projektu sú v potrubí.
Zdroj sputnik, preložené cez google