TEHRAN (Sputnik) - Najmenej štyria ľudia zomreli v dôsledku výbuchu v iránskom prístavnom meste Bandar Abbas, vedúci iránskej záchrannej služby, BABAK MAHMOUI, v sobotu....
Keď severokórejský vodca Kim Čong-un navštívil Rusko v septembri 2023, pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na recipročnú návštevu. Po návšteve ruského vodcu v KĽDR v dňoch 18. až 19. júna bude nasledovať štátna návšteva Vietnamu 19. až 20. júna na pozvanie generálneho tajomníka komunistickej strany Nguyena Phu Tronga.
V rámci ruského trendu aktívneho posilňovania vzájomne výhodných vzťahov s partnermi v Ázii sa prezident Vladimir Putin chystá navštíviť dva veľmi perspektívne a zo strategického hľadiska dôležité partnerské štáty – Severnú Kóreu a Vietnam.
🇷🇺 Ruský prezidentský asistent Jurij Ušakov poskytol podrobnosti o nadchádzajúcich Putinových cestách do Severnej Kórey a Vietnamu
🇰🇵 Severná Kórea:
◻️ Možný podpis dohody o strategickom partnerstve, pričom prebiehajú diskusie zamerané na bezpečnostné otázky.
Návšteva ruskej hlavy štátu v Pchjongjangu sľubuje, že bude „veľmi intenzívna“, povedal v pondelok novinárom prezidentov poradca Jurij Ušakov.
Posvietil si aj na itinerár návštevy.
Putin pricestuje do Pchjongjangu neskoro večer 18. júna. Súčasťou ruskej delegácie budú novovymenovaný minister obrany Andrej Belousov, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, podpredseda vlády Alexander Novak, prvý ruský podpredseda vlády Denis Manturov, šéf Roskosmosu Jurij Borisov, doprava Minister Roman Starovoit a ďalší predstavitelia.
Podstatná časť oficiálnej návštevy sa uskutoční 19. júna. Na programe je prehliadka na Námestí Kim Ir Sena a slávnostný koncert na počesť Putinovej návštevy, na ktorom sa prezident zúčastní. Veniec bude položený k Pamätníku oslobodenia v Pchjongjangu, ktorý bol vztýčený na znak vďaky kórejského ľudu sovietskym vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní Kórey v roku 1945.
Na štátnej recepcii sa uskutoční výmena prejavov na Putinovu počesť.
Na tento deň sú naplánované rokovania v rozšírenom bilaterálnom formáte a tete-a-tete stretnutie medzi severokórejským vodcom a hosťujúcim ruským prezidentom.
Vladimir Putin a Kim Čong-un budú diskutovať o otázkach týkajúcich sa ekonomiky, energetiky, dopravy, poľnohospodárstva, vzdelávania a kultúry, medziregionálnych vzťahov, bezpečnostných otázok a spolupráce na medzinárodnej scéne.
Očakáva sa, že obchod bude dôležitou témou. V roku 2023 sa obrat vzájomného obchodu deväťnásobne zvýšil na 34,4 milióna dolárov a strany dúfajú, že tento trend upevnia.
Putin prijal návrh ruského ministerstva zahraničných vecí na podpísanie dohody o strategickom partnerstve so Severnou Kóreou podľa príslušného dekrétu zverejneného v utorok na oficiálnom právnom informačnom portáli.
Putin a Kim Čong-un sa budú s médiami rozprávať o výsledkoch rokovaní.
Severokórejský vodca bude po rokovaniach sprevádzať Putina na letisko, pričom lídri cestou navštívia jediný ruský pravoslávny kostol v Severnej Kórei, kostol Jangbaeksan (Katedrála Svätej Trojice).
V júli 2000 ruský prezident Vladimir Putin uskutočnil svoju prvú oficiálnu návštevu Severnej Kórey, s ktorou ZSSR ako prvý nadviazal diplomatické vzťahy v roku 1948. Odvtedy vzťahy medzi oboma krajinami podnietila rýchlo sa meniaca geopolitická klíma.
V septembri 2023 severokórejský vodca Kim Čong-un navštívil Rusko a rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kim sa stretol aj s vtedajším ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu. Táto návšteva Ruska priniesla „nový radikálny obrat„v rozvoji vzťahov Moskva-Pchjongjang a konsolidovaných“tradičné väzby dobrého suseda a spolupráce“ medzi oboma krajinami. Strany diskutovali o všetkom od vojensko-technologickú spoluprácu na ruskú pomoc pre satelitný program Severnej Kórey.
Moskva má „vysoko ocenil neochvejnú podporu KĽDR špeciálnej vojenskej operácii Ruska na Ukrajine… ochotu brániť naše spoločné priority a názory v rámci OSN“ povedal Putin pre severokórejské noviny Rodong Sinmun pred jeho štátnou návštevou.
Ruský prezident pred návštevou prijal návrh ruského ministerstva zahraničných vecí na podpis dohoda o strategickom partnerstve so Severnou Kóreou.
„Akceptovať návrh ruského ministerstva zahraničných vecí, dohodnutý so zainteresovanými federálnymi vládnymi orgánmi a organizáciami, na podpísanie Komplexnej dohody o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Severnou Kóreou. Umožniť ruskému ministerstvu zahraničných vecí pri rokovaniach o podpísaní tzv. uvedenej zmluvy vykonať zmeny v jej návrhu, ktoré nemajú zásadný charakter,“ píše sa v dokumente.
Krajiny sa plánujú rozvíjať humanitárna spolupráca, dopravná a komunikačná infraštruktúra, školstvo, zdravotníctvo, šport, kultúra, vzájomné turistické zájazdy a kultúrne výmeny. Ďalšou dôležitou otázkou sú alternatívny obchod a vzájomné vyrovnanie mechanizmy, ktoré sú „nekontrolované Západom.“
Ruský prezident Vladimir Putin napísal pred štátnou návštevou Severnej Kórey pre hlavné severokórejské noviny Rodong Sinmun článok „Rusko a KĽDR: Tradície priateľstva a spolupráce v priebehu rokov“. Tu sú kľúčové body:
Využitie severokórejskej pracovnej sily mimo ruského Ďalekého východu je ďalšou témou, o ktorej sa údajne diskutuje.
Rusko a Severná Kórea plánujú načrtnúť perspektívy strategickej spolupráce s prihliadnutím na súčasnú medzinárodnú situáciu a vytvorenie bloku Washington-Tokio-Soul. Tieto tri krajiny podpísali v auguste v Camp Davide trojstranný bezpečnostný pakt a vlani na jeseň zorganizovali svoje vôbec prvé spoločné cvičenia. Rusko, Čína a Severná Kórea vyjadrujú obavy z pokusov USA militarizovať ázijsko-pacifický región.
Západní predstavitelia sa v predvečer Putinovej návštevy v Pchjongjangu uchýlili k svojej obvyklej bojovnej rétorike a vyjadrili „znepokoje“. To podnietilo hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, aby zdôraznil právo Ruska na spoluprácu s KĽDR, pričom poukázal aj na obrovský potenciál rozvoja bilaterálnych vzťahov.
Rozvoj spolupráce s KĽDR je do istej miery brzdený sankciami, za ktoré hlasovalo aj Rusko. Ale v nedávnom vývoji to povedalo Rusko neumožní obnovenie mechanizmu na uvalenie obmedzení voči Severnej Kórei v Bezpečnostnej rade OSN. Rusko 28. marca zablokovalo v Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie USA o predĺžení práce Výboru BR OSN č. 1718 o sankciách proti Severnej Kórei o jeden rok. Jej mandát vypršal 30. apríla.
Vietnam
Návšteva Vladimíra Putina vo Vietname bude jeho prvou od roku 2017. Keď generálny tajomník komunistickej strany Nguyen Phu Trong v marci pozval ruského lídra na návštevu krajiny juhovýchodnej Ázie, zdôraznil, že Vietnam zvažuje svoj vzťah s Ruskom jednou z priorít jej zahraničnej politiky.
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a šéf vietnamskej komunistickej strany Nguyen Phu Trong sa stretli v centrále Vietnamskej komunistickej strany v Hanoji, 12. novembra 2013.
19. júna pricestuje ruský líder do Hanoja, kde sa bude konať slávnostná recepcia pri príležitosti Putinovej návštevy.
Ruský prezident sa stretne s generálnym tajomníkom Ústredného výboru vietnamskej komunistickej strany Nguyen Phu Trongom, prezidentom To Lamom, premiérom Pham Minh Chinhom a predsedom Národného zhromaždenia Tranom Thanh Manom.
Stretnutie s vietnamským premiérom sa uskutoční počas pracovných raňajok, na ktorých sa budú venovať ekonomickým témam.
Bilaterálne rozhovory sa majú dotýkať iniciatív na podporu bilaterálnej spolupráce v oblastiach ako bezpečnosť a obrana, hospodárstvo a obchod, kultúra a cestovný ruch.
Putin sa stretne aj s absolventmi sovietskych a ruských univerzít a položí vence k Pamätníku padlým hrdinom v Hanoji.
Očakáva sa, že výsledkom návštevy bude prijatie spoločného vyhlásenia potvrdzujúceho zásady ďalšieho partnerstva medzi krajinami. Očakáva sa, že bude podpísaných celkovo približne 20 dokumentov o spoločnej spolupráci.
Vietnam a Rusko nadviazali diplomatické vzťahy v roku 1950 av roku 2012 ich povýšili na Komplexné strategické partnerstvo. V 70. a 80. rokoch bol Sovietsky zväz hlavným obchodným partnerom Vietnamu. Odvtedy to urobili významní hráči ako Čína a USA významné diplomatické predohry smerom ku krajine, pričom Bidenova administratíva dvorila národu ako súčasť širšieho „pivota do Ázie“
Hanoj neustúpil od svojho tradičného partnerstva s Moskvou, pričom obe krajiny aktívne spolupracujú v oblasti energetiky, medicíny a poľnohospodárstva. Vietnam je už dlhé desaťročia najväčším nákupcom zbraní z Ruska. Dohoda o voľnom obchode medzi Vietnamom a Eurázijskou hospodárskou úniou (EAEU) bola podpísaná v roku 2016.
Obchodný obrat medzi Ruskom a Vietnamom rástol viac ako 8% a dosiahol 5 miliárd dolárov v roku 2023, čo ukazuje potenciál pre ďalší rast. Rusko by mohlo zvýšiť vývoz do Vietnamu ropné produkty, uhlie, kovy, kaučuk a rôzne druhy polyetylénu a poľnohospodársky tovar ako pšenica, kukurica a sójové bôby.
Vietnam ponúka exportný potenciál pre produkty ako napr telefóny, počítače, televízory, elektronické integrované obvody, automobilové komponenty, pneumatiky, nábytok, obuv a oblečenie.
Od apríla Rusko údajne investovalo 984,98 milióna dolárov v 186 projektoch vo Vietname. Hanoj zasa investoval 1,63 miliardy dolárov v 18 projektoch v Rusku s dôrazom na sektory ako ropa a plyn, výroba a poľnohospodárstvo, podľa vietnamského ministerstva pre plánovanie a investície. Cieľový cieľ pre obchodný obrat medzi Ruskom a Vietnamom je 10 miliárd dolárov do roku 2025.
V októbri 2023 v rámci ruského energetického týždňa ministri oboch krajín rokovali o spoločnej výrobe olej a benzín zdrojov, spolupráca v uhoľný sektor a elektrická energia priemyslu a modernizácie a výstavby nových elektroenergetických zariadení vo Vietname. Vietsovpetro je úspešným spoločným podnikom pre prieskum ropy a zemného plynu medzi Vietnamom a Ruskom, ktoré prevádzkuje jedno z najväčších ropných polí v krajine juhovýchodnej Ázie. Strany sa dohodli na podpore existujúcich a nových projektov za účasti spoločností Gazprom, Novatek, Rosatom a PetroVietnam.
The Vietnamsko-ruská spoločná banka (VRB), založená v roku 2006, teraz zaviedla platobný systém v národných menách v obchodnej a hospodárskej spolupráci medzi oboma krajinami. Zúčtovanie medzi Ruskom a Vietnamom v národných menách sa v roku 2023 zvýšilo štvornásobne.