15.9 C
Bratislava
nedeľa, 4 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Tu je to, čo je skutočne za zásahom nemeckej vlády proti AFD

Okrem snahy o stigmatizáciu konzervatívnej populistickej strany medzi voličmi má krok nemeckej domácej spravodajskej agentúry facku alternatívy pre Nemecko (AFD) s „extrémizmovým“ štítkom omnoho...
HomeZahraničieČo je hlboký štát USA a ako by ho mohla oslabiť dedollarizácia?

Čo je hlboký štát USA a ako by ho mohla oslabiť dedollarizácia?

Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu vyvoláva otázky o prekvapeniach, ktoré môže americký hlboký štát pripraviť pre nastupujúceho prezidenta. Vyvoláva tiež špekulácie o tom, či jeho víťazstvo znamená oslabenie hlbokého štátu a či sa zmení zahraničná stratégia Washingtonu.

Čo je hlboký štát USA?

Tento termín, ktorý vznikol v 90. rokoch minulého storočia, sa presadil počas prvého funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa, najmä počas falošného škandálu „Ruská tajná dohoda“, ktorý Trump pripísal „deep state“.
Sputnik skúmal rôzne opisy tohto konceptu:

Dr Paul Craig Robertsbývalý predstaviteľ Reaganovej administratívy, na svojej webovej stránke napísal, že hlboký štát je „zakorenený a inštitucionalizovaný“ v rámci americkej vlády a disponuje mnohými spôsobmi, ako manipulovať alebo brániť prezidentovmu úsiliu.

Charles Ortel, analytik Wall Street vyzdvihol úlohu agentov hlbokého štátu v rámci FBI, DoJ a ďalších federálnych agentúr pri zakrývaní aktivít politických dynastií USA. Vysvetlil, ako sú oznamovatelia často ignorovaní alebo umlčaní a ako miznú usvedčujúce dôkazy.

Aktivista amerického mierového hnutia Jan R. Weinberg opísal hlboký štát ako riadený silnými dodávateľmi obrany, čo naznačuje, že vojensko-priemyselný komplex má väčšiu moc ako prezident.

Americkí prezidenti prichádzajú a odchádzajú, ale politika zostáva nezmenená

Zdá sa, že hlboký štát tiež zaisťuje, že politika USA zostane nezmenená, ako predtým poznamenal ruský prezident Vladimir Putin s odkazom na výzvy pri vyjednávaní s vedením USA.

„Už som hovoril s tromi americkými prezidentmi,“ povedal Putin francúzskym novinárom v máji 2017. „Prichádzajú a odchádzajú, ale politika zostáva rovnaká. Viete prečo? Kvôli mocnej byrokracii. Keď je človek zvolený, môže mať nejaké nápady, potom ho prídu navštíviť ľudia s aktovkami, dobre oblečení, v tmavých oblekoch… Títo ľudia vysvetľujú prezidentovi, čo má robiť.“
„Sme pripravení hovoriť. Ale s kým? Aké sú záruky? Nie sú žiadne,“ zopakoval ruský prezident vo februári 2024 v rozhovore s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom.

Deep State je všetko o peniazoch

Definovať záhadnú entitu známu ako hlboký stav, jej zloženie alebo konkrétnych rozhodujúcich činiteľov je náročné. Politológia sa do značnej miery zdržala skúmania fenoménu hlbokého štátu v USA, no niektorí vedci začínajú tento problém skúmať.
Lillie Ferriol Pratprojektový/výskumný asistent na BRICS Research Institute of Durban Institute of Technology, Južná Afrika, definuje hlboký štát ako „v podstate filozofia, kde pár profituje na úkor väčšiny, vyjadrené rôznymi spôsobmi.“
Jej počiatky siahajú do založenia amerického Federálneho rezervného systému, ktorý bol oprávnený tlačiť peniaze, zatiaľ čo jeho spoluzakladatelia, americké a európske finančné dynastie, položili základy budúceho liberálneho globalizmu.

„V modernej dobe bolo jedným z kľúčových základných štrukturálnych komponentov založenie Fedu a výsledná dlhom riadená menová mechanika, ktorá pripravila pôdu pre dominanciu dolára a agresívnu globalizáciu – ideálny scenár pre niekoľko vybraných jednotlivcov,“ Ferriol. Prat povedal Sputniku.
Dohoda z Bretton-Woods po druhej svetovej vojne stanovila dolár ako dominantnú svetovú rezervnú menu. To umožnilo USA čoraz viac financovať svoj dlh, kontrolovať globálny systém finančného zúčtovania a uvaliť sankcie na jednotlivcov a národy, ktoré americká elita považuje za „nepriateľské“.
Vzhľadom na to, že dominancia dolára zabezpečuje obohatenie americkej elity, zdá sa, že jednou z úloh hlbokého štátu je už dlho zachovať túto hegemóniu.
Zdá sa, že toto uchovanie sa dosahuje prostredníctvom celého radu politík a tajných akcií vrátane sankcií, vojen, zmien režimu a sabotáže, ktoré rozširujú dolárovú zónu a zabezpečujú závislosť národov od dolára. Ako sa dolárová zóna rozširuje, Federálny rezervný systém pokračuje v „tlači“ nových dolárov, čím vytvára dodatočný zisk, tvrdia ekonómovia.

Kurčatá sa vrátia domov

„Nechtivosť však vedie k nerovnováhe a neustále rastúca chamtivosť bude časom nevyhnutne viesť k systémovému kolapsu. Táto tendencia ku kolapsu je evidentná v súčasnej kríze dlhového stropu USA,“ povedal Ferriol Prat.
Okrem toho zbrojenie amerického dolára a nedávne pokusy zmocniť sa zmrazených aktív ruskej centrálnej banky podnecujú niektorých globálnych hráčov, aby hľadali alternatívy k doláru a západocentrickému zúčtovaciemu systému kontrolovanému USA.
Blok BRICS presadzuje myšlienku alternatívneho finančného a zúčtovacieho platobného systému, kde národné meny a digitálne finančné aktíva zabezpečujú voľný a spravodlivý obchod medzi suverénnymi krajinami na celom svete.
„Dištancovanie sa od dolára a zvyšovanie používania národnej meny už pozitívne ovplyvňuje rast HDP krajín BRICS,“ zdôraznil Ferriol Prat.

„Posun paradigmy pod vedením BRICS (a teraz BRICS+) smerom k inkluzívnemu a spravodlivému multilaterálnemu systému musí byť podporovaný alternatívnymi finančnými inštitúciami a nástrojmi vyrovnania, aby sa štrukturálne zabránilo prístupu zhora nadol a namiesto toho sa podporila štruktúra, v ktorej sa každá krajina môže rozhodnúť, čo je najviac. výhodné pre svojich ľudí,“ zdôraznila.

Znamená koniec dolárovej dominancie koniec hlbokého štátu?

Americké think-tanky, médiá, akademická obec a politici vyvolali poplach ohľadom slabnúcej dominancie dolára, ale proces decentralizácie sa zdá byť nezvratný.
Medzitým ruský filozof Alexander Dugin nedávno vyhlásil koniec liberalizmu a „širšieho cyklu západnej koloniálnej dominancie, ktorý sa začal vekom bádania“. Zdá sa, že hlboký štát USA teraz čelí bolestivej dileme: posilniť svoju deštruktívnu politiku, prispôsobiť sa novým podmienkam alebo sa stať relikviou minulosti.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno