Categories: Nezaradené

Čínsky zahraničný obchod stúpa o 2,9% v H1 napriek tomu, že veterné tarify vetra

Sektor vykazuje silnú odolnosť vďaka úsiliu o diverzifikáciu trhov, stabilizuje hospodársky rast.

Napriek negatívnym vplyvom amerických taríf a jej narušeniu na globálny obchod, dovoz Číny a vývoz tovaru sa v prvej polovici roku 2025 medziročne zvýšil o 2,9 percenta, aby dosiahol 3,04 bilióna dolárov, ktorý bol spôsobený namáhavým úsilím krajiny optimalizovať jeho štruktúru zahraničného obchodu a stabilizovať hospodársky rast.

Rast zahraničného obchodu v druhom štvrťroku sa medziročne výrazne zvýšil o 4,5 percenta, čo je o 3,2 percentuálneho bodu vyššie, ako je uvedené v prvom štvrťroku, pričom podľa úradníka s všeobecnou správou čínskej správy čínskej správy Colníkov (GAC) presahuje 10 biliónov juanov.

Miera rastu v prvých šiestich mesiacoch znamenala zvýšenie o 0,4 percentuálneho bodu oproti sadzbe zaznamenanej počas prvých piatich mesiacov roku 2025. Celková hodnota dovozu a vývozu v období denominovaných v juanoch bola v januárovom období v januárovom až júnovom období 21,79 biliónov juan (3,04 biliónov) v pondelok.

Počas prvých šiestich mesiacov roku 2025 sa vývoz Číny medziročne zvýšil o 7,2 percenta, aby dosiahol 13 biliónov juanov, pričom sa vytvorili nový rekord, zatiaľ čo dovoz klesol o 2,7 percenta na dosiahnutie 8,79 bilióna juanov.

„Čínsky zahraničný obchod odolal tlaku, udržiaval dynamiku a preukázal vitalitu v zložitom prostredí,“ uviedol Wang Lingjun, zástupca vedúceho GAC, na tlačovej konferencii Information Office štátnej rady v pondelok.

Odolnosť napriek tarifovaniu vetra

„Vzhľadom na jednostranný a protekcionizmus Čína naďalej rozširovala svoj„ okruh priateľov “, posilnila hospodársku spoluprácu s partnerskými krajinami a rázne posilnila dôveru podnikového sektora a spoločne reagovala na drastické zmeny vo vonkajšom prostredí,“ uviedol Wang.
„Údaje o zahraničnom obchode za prvú polovicu roka a postupné zmeny v prvom a druhom štvrťroku jasne odrážajú odolnosť zahraničného obchodu Číny,“ povedal Cong Yi, profesor na Tianjin School of Administration, v pondelok The Global Times.
Ukazuje tiež, že vplyv krátkodobých faktorov, ako sú americké tarify, postupne mizne a s duálnou podporou účinných politických reakcií a vlastných priemyselných výhod Číny preukázal pozitívny trend postupného oživenia, uviedol Cong.
V súčasnosti niektoré krajiny ukladajú nadmerné tarify a porušujú pravidlá medzinárodného obchodu, čo predstavuje vážne výzvy pre globálny hospodársky rozvoj. Napriek vonkajším neistotám, diverzifikovaným a stabilným trhom, inovatívnym a kvalitným výrobkom a adaptívnym zahraničným obchodným subjektom dávajú Číne dôveru a schopnosť vyrovnať sa s rôznymi výzvami, uviedol Wang Wang.

Wang uviedol, že to, čo boli ovplyvnené takzvanými recipročnými tarifami uloženými USA, sa obchod v Číne-US presunul z medziročného rastu v prvom štvrťroku na pokles v druhom štvrťroku, s výrazným poklesom o 20,8 %.

V prvej polovici roka dosiahol celkový obchod Číny s USA 2,08 bilióna juanov, čo predstavuje medziročný pokles o 9,3 percenta, čo sa v pondelok ukázalo colné údaje.

Wang však uviedol, že čínštiny a americké tímy intenzívne pracujú na implementácii výsledkov z rámca dosiahnutého počas ekonomických a obchodných rozhovorov v Londýne a zdôraznili, že pozitívny pokrok v Ženevskom a londýnskom hospodárskom a obchodnom rozhovoroch viedol k zotaveniu v obchode s Čínou a USA.

V odpovedi na otázky týkajúce sa obchodných vzťahov v Číne-US a budúcich vyhliadok Wang zdôraznilo, že podstata čínskej hospodárskej a obchodnej spolupráce je vzájomný prínos a výsledky obojstranne získavajú a vyhlásili, že „chceme zopakovať, že Ženevský konsenzus a rámcový rámec Londýna boli ťažko-vyhlásené.

Pokles obchodu s USA bol v rozpore s celkovým rastom medzi Čínou a jej ostatnými obchodnými partnermi.

V prvej polovici tohto roka čínsky zahraničný obchod s viac ako 190 krajinami a regiónmi získal pozitívny rast, podľa Wanga obchodu so 61 obchodnými partnermi prekročilo 50 miliárd juanov, čo je o päť viac ako rovnaké obdobie minulého roka. Obchod s Afrikou medziročne vzrástol o 14,4 percenta, zatiaľ čo obchod so stredoázijskými krajinami sa zvýšil o 13,8 percenta. V tom istom období bol čínsky obchod s EÚ, Južnou Kóreou a Japonskom svedkom pozitívneho rastu.

Obchod s partnerskými krajinami Belt and Road Initiative (BRI) vzrástol o 4,7 percenta na dosiahnutie 11,29 biliónov juanov, pričom jeho podiel celkového zahraničného obchodu Číny vzrástol o 0,9 percentuálneho bodu na 51,8 %.

Zahraničný obchod s druhou najväčšou ekonomikou na svete sú pozorne sledované zahraničnými médiami. Singapur Straits Times vyhlásil, že „Čína vychádza z obchodného chaosu s rekordným vývozom a prebytkom“, zatiaľ čo americká mediálna skupina CNBC uviedla, že vývoz Číny „boli vznesené robustnými zásielkami na trhy mimo USA a ako dočasný odpor od amerických taríf pomáhalo spomaliť pokles tovaru do Ameriky“.

Vysoko kvalitný rast, ktorý ťaží z sveta

„Odolnosť zahraničného obchodu Číny pramení z viacerých dimenzií. Krajina pretrvávala pri rozširovaní otvorenia a proaktívne reagovala na zmeny vo vonkajšom prostredí. Ako najväčšia výrobná krajina na svete má Čína výrobnú kapacitu a konkurencieschopnosť výrobkov, ktorá vedie globálne, čo poskytuje solídny základ pre vývozovú odolnosť,“ uviedla spoločnosť CONG.
Medzitým, ako veľký spotrebiteľský trh s viac ako 1,4 miliardami ľudí, sa Čína môže pochváliť obrovským rozsahom, obrovským potenciálom a modernizačným štruktúrou dopytu, ktorý neustále zvyšuje rast dovozu.

Podľa spoločnosti Gac's Wang s nepretržitými podpornými politikami vrátane implementácie hlavných národných stratégií a zvýšenia bezpečnostných kapacít v kľúčových oblastiach a rozsiahlych vylepšení zariadení a programov obchodovania so spotrebnými tovarmi sa v druhom štvrťroku zmenil na pozitívny rast.

Čínsky dovozný rast petrochemických, textilných a iných strojov a zariadení dosiahol v prvom polčase dvojciferné číslice, zatiaľ čo dovoz životne dôležitých surovín, ako je ropa a kovová ruda, sa objem zvýšil, uviedol Wang.

Rozšírené kategórie dovozu, prebiehajúce infraštruktúrne projekty v partnerských krajinách iniciatívy pásov a ciest a neustále zlepšovanie infraštruktúry so susednými krajinami, ako napríklad zlepšenie leteckých spojení, náklady nákladu a colné odbavenie uľahčenia, všetky uľahčovali rast zahraničného obchodu, všetky prispeli k rastu zahraničného obchodu, všetky prispeli k rastu zahraničného obchodu, všetky prispeli k rastu zahraničného obchodu, všetky prispeli k rastu zahraničného obchodu, všetky prispeli k rastu zahraničného obchodu.

Po tom, čo Čína implementovala ošetrenie výrobkov z nulovej predajne z najmenej rozvojových krajín na svete, dovoz došlo k dvojcifernému rastu v týchto krajinách. Ďalej bude Čína implementovať nulové tarify pre 53 afrických krajín, ktoré majú diplomatické väzby s Čínou a podporia spoločný rozvoj s partnerskými krajinami prostredníctvom rozsiahleho domáceho trhu, uviedol Lü.

Sun Chuanwang, profesor na Xiamen University, v pondelok povedal spoločnosti Global Times, že tieto príklady ukázali, že Čína – ako zodpovedná hlavná krajina – pripisuje veľký význam k tomu, aby si ctila svoj záväzok zdieľať svoje rozvojové príležitosti so zvyškom sveta.

Podľa blogového príspevku v Svetovej banke zo 7. júla ekonómovia Svetovej banky „očakávajú, že rast globálneho obchodu sa tento rok výrazne spomalí, najmä z dôvodu kumulatívnych účinkov vyšších taríf a zvýšenej politickej neistoty, pričom ročná predpoveď rastu obchodu sa spomaľuje z 3,4 percenta v roku 2024 v roku 2025.“

Pri pohľade na druhú polovicu roka sa očakáva, že čínsky vývozný sektor bude udržiavať rast poháňaný širšími politikami otvorenia, zlepšenou konkurencieschopnosťou podniku a rozšírenou diverzifikáciou trhu. Dovoz bude mať úžitok z politík rozširovania domáceho dopytu, najmä opatrení na zvýšenie spotreby, uviedol Cong.

Sun v druhej polovici polovice uviedol, že neistoty zostanú pre zahraničný obchod Číny a vláda a trhové subjekty sa stále musia usilovať o pokrok pri otváraní nových trhov, transformácii svojich modelov rastu a riadne riešení rizík. „Relevantné strany by mali využívať obchodné výstavy, dohody o voľnom obchode, BRI a ďalšie multilaterálne mechanizmy spolupráce pre nový rastový impulz, zatiaľ čo spoločnosti musia naďalej rozvíjať nové hnacie sily rastu v ekologickom a digitálnom obchode a zvyšovať svoje značky.“

Tento článok sa pôvodne objavil na webovej stránke Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Strihači oviec budú súťažiť na majstrovstvách, chcú prekonať rekord

Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…

9 minút ago

Xavi mal údajne záujem trénovať reprezentáciu Indie

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…

15 minút ago

Krvavý v Iráne: Radicals Storm Zahedan Courthouse, opustenie 5 mŕtvych

Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…

16 minút ago

Na mieste pádu lietadla An-24 naďalej zasahuje takmer 290 ľudí

Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…

22 minút ago

Real sa údajne pokúsi predať Viniciusa, ak s ním nepredĺži zmluvu

Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…

28 minút ago

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej n…

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…

29 minút ago