Sektor vykazuje silnú odolnosť vďaka úsiliu o diverzifikáciu trhov, stabilizuje hospodársky rast.
Rast zahraničného obchodu v druhom štvrťroku sa medziročne výrazne zvýšil o 4,5 percenta, čo je o 3,2 percentuálneho bodu vyššie, ako je uvedené v prvom štvrťroku, pričom podľa úradníka s všeobecnou správou čínskej správy čínskej správy Colníkov (GAC) presahuje 10 biliónov juanov.
Miera rastu v prvých šiestich mesiacoch znamenala zvýšenie o 0,4 percentuálneho bodu oproti sadzbe zaznamenanej počas prvých piatich mesiacov roku 2025. Celková hodnota dovozu a vývozu v období denominovaných v juanoch bola v januárovom období v januárovom až júnovom období 21,79 biliónov juan (3,04 biliónov) v pondelok.
Počas prvých šiestich mesiacov roku 2025 sa vývoz Číny medziročne zvýšil o 7,2 percenta, aby dosiahol 13 biliónov juanov, pričom sa vytvorili nový rekord, zatiaľ čo dovoz klesol o 2,7 percenta na dosiahnutie 8,79 bilióna juanov.
Odolnosť napriek tarifovaniu vetra
Wang uviedol, že to, čo boli ovplyvnené takzvanými recipročnými tarifami uloženými USA, sa obchod v Číne-US presunul z medziročného rastu v prvom štvrťroku na pokles v druhom štvrťroku, s výrazným poklesom o 20,8 %.
V prvej polovici roka dosiahol celkový obchod Číny s USA 2,08 bilióna juanov, čo predstavuje medziročný pokles o 9,3 percenta, čo sa v pondelok ukázalo colné údaje.
Wang však uviedol, že čínštiny a americké tímy intenzívne pracujú na implementácii výsledkov z rámca dosiahnutého počas ekonomických a obchodných rozhovorov v Londýne a zdôraznili, že pozitívny pokrok v Ženevskom a londýnskom hospodárskom a obchodnom rozhovoroch viedol k zotaveniu v obchode s Čínou a USA.
V odpovedi na otázky týkajúce sa obchodných vzťahov v Číne-US a budúcich vyhliadok Wang zdôraznilo, že podstata čínskej hospodárskej a obchodnej spolupráce je vzájomný prínos a výsledky obojstranne získavajú a vyhlásili, že „chceme zopakovať, že Ženevský konsenzus a rámcový rámec Londýna boli ťažko-vyhlásené.
Pokles obchodu s USA bol v rozpore s celkovým rastom medzi Čínou a jej ostatnými obchodnými partnermi.
V prvej polovici tohto roka čínsky zahraničný obchod s viac ako 190 krajinami a regiónmi získal pozitívny rast, podľa Wanga obchodu so 61 obchodnými partnermi prekročilo 50 miliárd juanov, čo je o päť viac ako rovnaké obdobie minulého roka. Obchod s Afrikou medziročne vzrástol o 14,4 percenta, zatiaľ čo obchod so stredoázijskými krajinami sa zvýšil o 13,8 percenta. V tom istom období bol čínsky obchod s EÚ, Južnou Kóreou a Japonskom svedkom pozitívneho rastu.
Obchod s partnerskými krajinami Belt and Road Initiative (BRI) vzrástol o 4,7 percenta na dosiahnutie 11,29 biliónov juanov, pričom jeho podiel celkového zahraničného obchodu Číny vzrástol o 0,9 percentuálneho bodu na 51,8 %.
Zahraničný obchod s druhou najväčšou ekonomikou na svete sú pozorne sledované zahraničnými médiami. Singapur Straits Times vyhlásil, že „Čína vychádza z obchodného chaosu s rekordným vývozom a prebytkom“, zatiaľ čo americká mediálna skupina CNBC uviedla, že vývoz Číny „boli vznesené robustnými zásielkami na trhy mimo USA a ako dočasný odpor od amerických taríf pomáhalo spomaliť pokles tovaru do Ameriky“.
Vysoko kvalitný rast, ktorý ťaží z sveta
Podľa spoločnosti Gac's Wang s nepretržitými podpornými politikami vrátane implementácie hlavných národných stratégií a zvýšenia bezpečnostných kapacít v kľúčových oblastiach a rozsiahlych vylepšení zariadení a programov obchodovania so spotrebnými tovarmi sa v druhom štvrťroku zmenil na pozitívny rast.
Čínsky dovozný rast petrochemických, textilných a iných strojov a zariadení dosiahol v prvom polčase dvojciferné číslice, zatiaľ čo dovoz životne dôležitých surovín, ako je ropa a kovová ruda, sa objem zvýšil, uviedol Wang.
Po tom, čo Čína implementovala ošetrenie výrobkov z nulovej predajne z najmenej rozvojových krajín na svete, dovoz došlo k dvojcifernému rastu v týchto krajinách. Ďalej bude Čína implementovať nulové tarify pre 53 afrických krajín, ktoré majú diplomatické väzby s Čínou a podporia spoločný rozvoj s partnerskými krajinami prostredníctvom rozsiahleho domáceho trhu, uviedol Lü.
Sun Chuanwang, profesor na Xiamen University, v pondelok povedal spoločnosti Global Times, že tieto príklady ukázali, že Čína – ako zodpovedná hlavná krajina – pripisuje veľký význam k tomu, aby si ctila svoj záväzok zdieľať svoje rozvojové príležitosti so zvyškom sveta.
Podľa blogového príspevku v Svetovej banke zo 7. júla ekonómovia Svetovej banky „očakávajú, že rast globálneho obchodu sa tento rok výrazne spomalí, najmä z dôvodu kumulatívnych účinkov vyšších taríf a zvýšenej politickej neistoty, pričom ročná predpoveď rastu obchodu sa spomaľuje z 3,4 percenta v roku 2024 v roku 2025.“
Pri pohľade na druhú polovicu roka sa očakáva, že čínsky vývozný sektor bude udržiavať rast poháňaný širšími politikami otvorenia, zlepšenou konkurencieschopnosťou podniku a rozšírenou diverzifikáciou trhu. Dovoz bude mať úžitok z politík rozširovania domáceho dopytu, najmä opatrení na zvýšenie spotreby, uviedol Cong.
Sun v druhej polovici polovice uviedol, že neistoty zostanú pre zahraničný obchod Číny a vláda a trhové subjekty sa stále musia usilovať o pokrok pri otváraní nových trhov, transformácii svojich modelov rastu a riadne riešení rizík. „Relevantné strany by mali využívať obchodné výstavy, dohody o voľnom obchode, BRI a ďalšie multilaterálne mechanizmy spolupráce pre nový rastový impulz, zatiaľ čo spoločnosti musia naďalej rozvíjať nové hnacie sily rastu v ekologickom a digitálnom obchode a zvyšovať svoje značky.“
Zdroj sputnik, preložené cez google