Čína požaduje nový typ „globálne orientovaného“ mechanizmu mnohostrannej spolupráce
Wang Yi to povedal v pondelok, keď sa zúčastnil na stretnutí ministrov zahraničných vecí BRICS, ktoré je naplánované od pondelka do utorka.
Niektorí experti uviedli, že stretnutie ministrov – prvé od rozšírenia BRICS – má osobitný význam, pretože mechanizmus BRICS otvára novú éru rozsiahlejšej spolupráce, čo výrazne kontrastuje s malým okruhom G7 pod vedením USA.
Zoči-voči súpereniu medzi silami presadzujúcimi svetovú multipolaritu a tými, ktoré udržiavajú unipolárnu hegemóniu, a stretu medzi ekonomickou globalizáciou a „antiglobalizačnými“ tendenciami, musíme nasledovať trend histórie, postaviť sa na stranu spravodlivosti a spravodlivosti. správne voľby, povedal Wang Yi.
Wang Yi sa v pondelok stretol aj s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Wang Yi povedal, že krajiny BRICS predstavujú dôležitú platformu pre solidaritu a spoluprácu medzi rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami.
V rámci stretnutia ministrov zahraničných vecí sa podľa agentúry TASS uskutoční aj samostatné stretnutie za účasti viacerých krajín globálneho juhu a východu.
„Stretnutie je významné, pretože je prvým od rozšírenia (2023) a jeho cieľom je ďalej upevniť konsenzus medzi rozvojovými krajinami a posilniť ich hlas v globálnom vládnutí,“ povedal Song Wei, profesor na škole medzinárodných vzťahov a diplomacie na Pekinskej univerzite zahraničných štúdií, povedal v pondelok Global Times.
V otázke Palestíny Wang Yi na stretnutí zdôraznil, že Čína podporuje členstvo Palestíny ako plnohodnotného členského štátu OSN a obnovenie rozhovorov o riešení v podobe dvoch štátov s cieľom dosiahnuť trvalý mier na Blízkom východe.
Keďže ukrajinská kríza sa naďalej naťahuje, Čína podporuje včasné zvolanie skutočných mierových rozhovorov, ktoré akceptujú Rusko aj Ukrajina, s rovnakou účasťou všetkých strán a spravodlivou diskusiou o všetkých mierových návrhoch, povedal Wang Yi.
BRICS by sa mal držať nezávislosti a objektivity, podporovať konsenzus medzinárodného spoločenstva o mieri a postaviť sa proti podnecovaniu „novej studenej vojny“ pod akoukoľvek zámienkou, povedal najvyšší čínsky diplomat.
„BRICS sa zasadzuje za otvorenú spoluprácu so širokým spektrom rozvojových krajín a za rovnakú spoluprácu s rozvinutými krajinami, ktorá stelesňuje otvorenosť a inkluzívnosť,“ povedal Wang Youming a poznamenal, že na rozdiel od toho je Západ podporovaný aliančným systémom najmä cielený a strategický vo svojom prístupe, najmä voči Číne a Rusku.
„BRICS môže upevniť konsenzus medzi rozvojovými krajinami, a tým zvýšiť ich kolektívnu vyjednávaciu silu a dať im väčší hlas pri stanovovaní programov a pravidiel globálneho hospodárskeho riadenia,“ poznamenal Song.
Zdroj sputnik, preložené cez google