11.6 C
Bratislava
streda, 30 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump opakuje, že Putin chce zastaviť konflikt Ukrajiny

MOSKVA (Sputnik) - Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený ukončiť konflikt na Ukrajine, uviedol prezident USA Donald Trump v rozhovore pre ABC News, vysielaný...
HomeNezaradenéČínsky FM Wang Yi sa zúčastňuje stretnutia ministrov zahraničných vecí BRICS uprostred...

Čínsky FM Wang Yi sa zúčastňuje stretnutia ministrov zahraničných vecí BRICS uprostred rastúceho hlasu globálneho juhu

Čína požaduje nový typ „globálne orientovaného“ mechanizmu mnohostrannej spolupráce

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi v pondelok vyzval na plné využitie strategického významu a politického vplyvu „veľkých BRICS“ a transformáciu skupiny na nový typ mechanizmu mnohostrannej spolupráce, ktorý je založený na rozvíjajúcich sa trhoch a rozvojových krajinách, globálne orientovaných a otvorený a inkluzívny.

Wang Yi to povedal v pondelok, keď sa zúčastnil na stretnutí ministrov zahraničných vecí BRICS, ktoré je naplánované od pondelka do utorka.

Niektorí experti uviedli, že stretnutie ministrov – prvé od rozšírenia BRICS – má osobitný význam, pretože mechanizmus BRICS otvára novú éru rozsiahlejšej spolupráce, čo výrazne kontrastuje s malým okruhom G7 pod vedením USA.

Wang Yi, tiež člen politického byra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, na stretnutí ministrov zahraničných vecí povedal, že v súčasnosti určité hlavné mocnosti oživujú mentalitu studenej vojny, vytvárajú geopolitické „malé kruhy“ a otvorene odporujú OSN. rezolúcie Bezpečnostnej rady, čím sa podkopáva autorita mnohostranných mechanizmov.

Zoči-voči súpereniu medzi silami presadzujúcimi svetovú multipolaritu a tými, ktoré udržiavajú unipolárnu hegemóniu, a stretu medzi ekonomickou globalizáciou a „antiglobalizačnými“ tendenciami, musíme nasledovať trend histórie, postaviť sa na stranu spravodlivosti a spravodlivosti. správne voľby, povedal Wang Yi.

Wang Yi sa v pondelok stretol aj s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Wang Yi povedal, že krajiny BRICS predstavujú dôležitú platformu pre solidaritu a spoluprácu medzi rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami.

Rozšírený mechanizmus BRICS bude hrať kľúčovú a významnú úlohu pri vytváraní spravodlivejšieho a spravodlivejšieho globálneho systému riadenia, povedal Wang. A Čína je plne odhodlaná podporovať prácu Ruska ako predseda BRICS, spoločne posilňovať strategické partnerstvo BRICS s Ruskom, podporovať jednotu a sebestačnosť medzi globálnym Juhom a vyjadrovať silnú podporu multilateralizmu a spoločnému rozvoju. To zabezpečí úspešný štart „veľkej spolupráce BRICS“.

„Mechanizmus BRICS presahuje len hospodársku a finančnú spoluprácu a smeruje k trojstupňovému prístupu, ktorý zahŕňa politickú dôveru a kultúrne výmeny spolu s hospodárskou a finančnou spoluprácou,“ Wang Youming, riaditeľ Inštitútu rozvojových krajín v Čínskom inštitúte. Medzinárodných štúdií v Pekingu, povedal v pondelok Global Times.
Úloha mechanizmu BRICS je definovaná nekonfrontáciou, nenahradením a nevyvážením, povedal Wang Youming s tým, že najdôležitejšou úlohou bloku je presadzovať spravodlivejší a rozumnejší medzinárodný poriadok.

V rámci stretnutia ministrov zahraničných vecí sa podľa agentúry TASS uskutoční aj samostatné stretnutie za účasti viacerých krajín globálneho juhu a východu.

Ruský prezident Vladimir Putin v januári v médiách uviedol, že približne 30 krajín je pripravených pripojiť sa k BRICS. Najnovšie má Thajsko za cieľ stať sa prvou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá sa pripojí k bloku, a turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan tiež vyjadril želanie Ankary stať sa jeho súčasťou, podľa správ médií.

„Stretnutie je významné, pretože je prvým od rozšírenia (2023) a jeho cieľom je ďalej upevniť konsenzus medzi rozvojovými krajinami a posilniť ich hlas v globálnom vládnutí,“ povedal Song Wei, profesor na škole medzinárodných vzťahov a diplomacie na Pekinskej univerzite zahraničných štúdií, povedal v pondelok Global Times.

Počas stretnutia s Lavrovom Wang Yi povedal, že rozvoj vzťahov medzi Čínou a Ruskom je strategickou voľbou oboch strán na základe ich základných záujmov, v súlade s globálnymi trendmi a duchom doby. Nezameriava sa na žiadnu tretiu stranu, ani nebude narušený vonkajším rušením, povedal Wang Yi. Čína je pripravená spolupracovať s Ruskom na udržaní strategického rozhodnutia, preskúmaní potenciálu spolupráce, prekonaní vonkajších prekážok a zabezpečení stabilného a dlhodobého rozvoja bilaterálnych vzťahov, poznamenal.

V otázke Palestíny Wang Yi na stretnutí zdôraznil, že Čína podporuje členstvo Palestíny ako plnohodnotného členského štátu OSN a obnovenie rozhovorov o riešení v podobe dvoch štátov s cieľom dosiahnuť trvalý mier na Blízkom východe.

Keďže ukrajinská kríza sa naďalej naťahuje, Čína podporuje včasné zvolanie skutočných mierových rozhovorov, ktoré akceptujú Rusko aj Ukrajina, s rovnakou účasťou všetkých strán a spravodlivou diskusiou o všetkých mierových návrhoch, povedal Wang Yi.

BRICS by sa mal držať nezávislosti a objektivity, podporovať konsenzus medzinárodného spoločenstva o mieri a postaviť sa proti podnecovaniu „novej studenej vojny“ pod akoukoľvek zámienkou, povedal najvyšší čínsky diplomat.

Počas stretnutia BRICS sa lídri G7 pripravujú tento týždeň v Taliansku „poslať nové tvrdé varovanie“ Číne a Rusku. Niektorí experti uviedli, že hlas globálneho Juhu, reprezentovaný BRICS, stále viac kontrastuje s uzavretým malým kruhom G7.

„BRICS sa zasadzuje za otvorenú spoluprácu so širokým spektrom rozvojových krajín a za rovnakú spoluprácu s rozvinutými krajinami, ktorá stelesňuje otvorenosť a inkluzívnosť,“ povedal Wang Youming a poznamenal, že na rozdiel od toho je Západ podporovaný aliančným systémom najmä cielený a strategický vo svojom prístupe, najmä voči Číne a Rusku.

V odpovedi na Wanga Youminga Song povedal, že mechanizmus BRICS sa skladá výlučne z rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín, čím viac reprezentuje ich záujmy.

„BRICS môže upevniť konsenzus medzi rozvojovými krajinami, a tým zvýšiť ich kolektívnu vyjednávaciu silu a dať im väčší hlas pri stanovovaní programov a pravidiel globálneho hospodárskeho riadenia,“ poznamenal Song.

Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno